Wizyta w czeskim Holešovie

09-05-2012

Miesiąc maj to czas, obfitujący w spotkania i kontakty z naszymi zagranicznymi przyjaciółmi. W dniach 4-5 maja oficjalna delegacja Gminy Skawina przebywała w zaprzyjaźnionym mieście Holešov w Republice Czeskiej. Pobyt w Holešovie związany był z obchodami Dni Miasta, a także z 740-leciem założenia Holešova.

W dniach 4-5 maja oficjalna delegacja Skawiny przebywała w zaprzyjaźnionym mieście Holešov w Republice Czeskiej. Pobyt w Holešovie związany był z obchodami Dni Miasta, a także z 740-leciem założenia Holešova.

Skawinę reprezentowali: Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Skawina Stanisław Żak, Zastępca Przewodniczącego Rady Miejskiej w Skawinie Janusz Śmiech. W skład delegacji weszły również członkinie Zarządu Skawińskiego Stowarzyszenia Partnerstwa Miast: Krystyna Droździewicz i Małgorzata Kopeć. Przy tej okazji należy wspomnieć, iż Holešov to miasto partnerskie naszego słowackiego partnera - Turcianskich Teplic. To właśnie w Turcianskich Teplicach, w trakcie jednej z wizyt przedstawiciele Skawiny ze Stanisławem Żakiem, Zastępcą Burmistrza Miasta i Gminy Skawina na czele, nawiązali przyjazne kontakty z Burmistrzem Holešova Zdeněkiem Janalíkiem i Jego Zastępcą Rudolfem Seifertem.

Obok skawińskiej delegacji na zaproszenie władz Holešova przyjechali również goście z miast partnerskich tj. z Turcianskich Teplic (Słowacja), Pszczyny (Polska), Povazkiej Bystricy (Słowacja), Topolcianky (Słowacja), Desinic (Chorwacja) oraz Gloggnitzu (Austria). Oficjalne otwarcie Dni Miasta i główne uroczystości odbywały się na w pięknym barokowym zamku, zbudowanym w drugiej połowie XVII wieku oraz na terenie parku w stylu angielskim otaczającym zamek. Goście z miast partnerskich i zaprzyjaźnionych mieli okazję posłuchać i obejrzeć występy grup folklorystycznych, koncerty muzyki poważnej, czy korowód myśliwych. Zwiedzili również wystawę trofeów łowieckich. Uczestniczyli w uroczystości przekazania nagród ważnym i zasłużonym osobistościom – mieszkańcom Holešova. Gala odbyła się w Sali Terrena, gdzie uwagę wszystkich gości zwróciły piękne barokowe malowidła sufitowe i bujna dekoracja sztukatorska. Goście zostali zaproszeni również na Posterunek Policji, gdzie mieli niecodzienną okazję zobaczyć jak czescy policjanci radzą sobie z porządkiem i jak wygląda monitoring miejski.

W niedzielne przedpołudnie delegacje uczestniczyły w uroczystej Mszy Świętej w barokowym Kościele pw. Najświętszej Marii Panny, w którym znajdują się relikwie św. Jana Sarkandera, polskiego kapłana, męczennika, patrona dobrej spowiedzi. W trakcie mszy, przedstawiciele miast partnerskich czytali Pismo Święte w swoich ojczystych językach, a w modlitwie wiernych uwzględniono intencję o przyjaźń i dobrą współpracę między miastami partnerskimi. Po mszy św. obejrzeliśmy przepiękną czarną Kaplicę, która na co dzień jest zamknięta dla wiernych. Kolejnym punktem uroczystości obchodów święta Holešova była uroczystość na cmentarzu, w trakcie której przypomniano wyzwolenie miasta spod okupacji hitlerowskiej (6 maja 1945 r.). Ostatnim punktem programu był koncert Musica Festiwal Holešov, który - jak większość programu - odbył się na zamku.

Pobyt w Holešovie był okazją do szukania nowych pomysłów na rozwój współpracy między Skawiną a Holešovem. Pomimo tego, iż miasta nie mają podpisanej umowy partnerskiej, podejmują aktywną współpracę. W ostatnim czasie uczniowie czeskiego miasta aktywnie włączyli się w międzynarodowy konkurs plastyczny „Pejzaże mojego miasta” organizowany przez Urząd Miasta i Gminy w Skawinie we współpracy z Biblioteką Pedagogiczną i Skawińskim Stowarzyszeniem Partnerstwa Miast. W trakcie wizyty Zastępca Burmistrza Holešova Rudolf Seifert przekazał skawińskiej delegacji prace plastyczne uczniów holeszowskich szkół. Rozstrzygnięcie wraz z wręczeniem nagród nastąpi podczas uroczystości związanych z obchodami „Dni Skawiny” połączonymi z uroczystościami „Dni Partnerstwa Miast” w dniu 25 maja 2012 r. w Skawinie. Należy wspomnieć, że w 2010 roku grupa członków Skawińskiego Stowarzyszenia Partnerstwa Miast miała okazję zwiedzić miasto – malowniczy rynek z pięknie odrestaurowanymi kamieniczkami, siedemnastowieczną synagogę i unikatowy cmentarz żydowski. Gospodarze pożegnali wszystkie delegacje podczas uroczystego obiadu, nie zabrakło wielu ciepłych słów, uśmiechów i zapewnień od naszych przyjaciół z Turcianskich Teplic i Holešova, że spotkamy się niebawem w Skawinie.

Tymczasem zapraszamy do galerii zdjęć i odwiedzenia strony internetowej Urzędu Miasta w Holešovie www.holesov.cz.

Tekst i fotografie:
Małgorzata Kopeć oraz Krystyna Droździewicz