Relacja z wizyty delegacji z Przemyślan

09-12-2013

Rok 2013 to rok jubileuszowy, bowiem właśnie teraz przypada 5-rocznica podpisania umowy o współpracy pomiędzy Skawiną a miastem Przemyślany na Ukrainie. W dniach 22-26 listopada na specjalne zaproszenie Burmistrza Adama Najdera gościliśmy w naszym mieście oficjalną delegację z miasta partnerskiego.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Burmistrz Miasta Przemyślany - Oleksandr Zozulya, Radni Przemyslańskiej Rady Miejskiej - Volodymyr Bodnar, Andriy Tyvonyuk, Roman Repeta, Referent Przemyślańskiej Rady Miejskiej - Roksolana Huninyk oraz Dyrektor Przemyślańskiej Szkoły Średniej - Ludymyla Dukh.  Podczas tej kilkudniowej wizyty miał miejsce szereg spotkań -   w tym dwudniowa wizyta w Turcianskich Teplicach na Słowacji, gdzie na zaproszenie Burmistrza Michała Syguta odbyły się warsztaty dotyczące wymiany doświadczeń oraz współpracy pomiędzy samorządami.

W pierwszym dniu wizyty naszych ukraińskich gości odbyło się spotkanie z zarządem i członkami Skawińskiego Stowarzyszenia Partnerstwa Miast. Większą część dnia nasi goście spędzili w Krakowie odwiedzając między innymi Fabrykę Schindlera i poznając historię miasta. Z kolei w godzinach wieczornych uczestniczyli w spotkaniu integracyjnym, którego organizatorem było SSPM. Spotkanie rozpoczęła Prezes Krystyna Doździewicz, która po przywitaniu gości skierowała ciepłe słowa podziękowań do osób, które w szczególny sposób przez te 5 lat przyczyniły się do promowania idei partnerstwa.

Podziękowania otrzymali:

• Burmistrz Miasta i Gminy Skawina - Adam Najder
  • Burmistrz Miasta Przemyślany - Oleksandr Zozulya
  • Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Skawina - Stanisław Żak
  • była Prezes SSPM - Ewa Malinowska
  • były Prezes SSPM - Sergiusz Romański

Następnie mieliśmy okazję zobaczyć prezentację podsumowującą 5 lat współpracy pomiędzy naszymi gminami oraz szkołami znajdującymi się w naszych miastach. W tym okresie zrealizowano wiele projektów wymiany młodzieży, spotkań i różnych konferencji dotyczących głównie wymiany doświadczeń.  Zwieńczeniem wieczoru było wspólne śpiewanie oraz zabawa taneczna. - Był to wieczór pełen wspomnień, podczas którego podkreślono chęć współpracy, wzmacniania istniejących więzi oraz nawiązywania nowych porozumień i kontaktów - mówi Prezes Zarządu SSPM Krystyna Droździewicz.

Następne dni to wizyta w kolejnym naszym mieście partnerskim - w Turcianskich Teplicach. W skład oficjalnej delegacji Gminy Skawina weszli: Zastępca Burmistrza - Stanisław Żak oraz Asystent Burmistrza - Magdalena Hankus. SSPM reprezentowała skarbnik - Krystyna Kutek oraz członek zarządu Sergiusz Romański.  W pierwszym dniu pobytu delegacja nasza została zaproszona przez Burmistrza Michała Syguta na uroczystą kolację połączoną z rozmowami na temat funkcjonowania urzędów, ustalania budżetów i planowanych inwestycji. W spotkaniu tym między innymi uczestniczyła Zastępca burmistrza w Turcianskich Teplicach - Marta Malikowa. Kolejny dzień to wizyta w szkole muzycznej działającej w naszym mieście partnerskim już od 50 lat. Dyrektor szkoły Ladislav Holenka wyraził głębokie zainteresowanie nawiązaniem współpracy z naszą, nowo powstałą, szkolą muzyczną w Skawinie. Następnie, po krótkiej wizycie w urzędzie, udaliśmy się w drogę powrotną, zwiedzając po drodze Zamek Orawski, uważany za jeden z piękniejszych zamków na Słowacji, a jednocześnie będący największym zamkiem na Orawie. Wzniesiony na 112 metrowej skale robi niesamowite wrażenie. Zamek stanowił niegdyś twierdzę graniczną na północy Węgier, chronił szlak handlowy do Polski i był centrum administracyjnym Orawy. W pomieszczeniach zamku znajduje się obecnie Muzeum Orawskie z wieloma ekspozycjami.

Ostatni dzień pobytu naszych gości w Skawinie to uroczyste spotkanie w sali obrad skawińskiego Ratusza, podczas którego Burmistrz Adam Najder, Burmistrz Oleksandr Zozulya oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Skawinie Marcin Kuflowski, wyrażając wolę dalszej współpracy podpisali „List Intencyjny”, w którym strony zobowiązały się, iż dołożą wszelkich starań, aby współpraca pomiędzy samorządami, szkołami, instytucjami rozwijała się i przynosiła wymierne korzyści mieszkańcom oraz lokalnej społeczności. Burmistrz Adam Najder na pamiątkę tego wyjątkowego spotkania przekazał na ręcę Burmistrza Oleksandra Zozulya statuetkę przestawiającą rynek w Skawinie, która z pewnością znajdzie honorowe miejsce w Urzędzie Miasta w Przemyślanach. Po tej pięknej i wzruszającej uroczystości goście nasi pożegnali Skawinę udając się w drogę powrotną do Przemyślan.

- Wizyta ta pokazała jak ważna dla rozwoju naszych miast jest współpraca partnerska oraz wymiana doświadczeń szczególne na tle obecnych wydarzeń na Ukrainie, a dalsza chęć podejmowania nowych wyzwań i wzmacniania relacji pomiędzy gminami to kluczowy czynnik przyszłej współpracy - podsumowuje spotkanie Burmistrz Adam Najder.

Źródło: PSW