Uczniowie z czeskiego miasta Roztoky w Skawińskiej Jedynce

17-11-2014

W dniach 3–7 listopada Szkoła Podstawowa nr 1 w Skawinie gościła delegację nauczycieli i uczniów z czeskiego miasta partnerskiego Roztoky. Wszyscy dbali o to, by nasi czescy przyjaciele czuli się dobrze w Polsce, i by wywieźli stąd niezapomniane wrażenia. Zapraszamy za relację.

Pobytem gości zajmowały się przede wszystkim nauczycielki języka angielskiego: Paulina Augustyn, Agnieszka Bartyzel, Monika Cichowlas oraz Anna Woyciechowska, wspierane przez  Dyrektor Olgę Biedrawę.

Goście – 4 nauczycielki (Lea Zelená, Michaela Černá, Jana Mlynárová, Petra Zwinz) oraz 23 uczniów, przybyli do Skawiny w poniedziałkowy wieczór i zostali zakwaterowani w Domu Pielgrzyma przy Parafii Miłosierdzia Bożego. Kolejny dzień grupa z Czech spędziła w Szkole Podstawowej nr 1, obserwując zajęcia edukacyjne m. in. z przyrody i języka angielskiego, a następnie prezentując swoim polskim kolegom i koleżankom przygotowane przez siebie w języku angielskim prezentacje multimedialne na temat Roztok, a także znanych postaci i miejsc związanych z ich rodzinnym miastem.

Po wizycie w szkole uczniowie udali się do Muzeum Regionalnego, gdzie niezastąpiony dyrektor Czesław Gąsiorowski przybliżył gościom historię Skawiny, pokazał zbiory muzealne, a także towarzyszył grupie w spacerze po parku, rynku oraz w trakcie wizyty w Kościele pw. Św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. We wtorkowy wieczór goście z Czech spotkali się w Ratuszu z Pawłem Kolasą – zastępcą Burmistrza Miasta i Gminy Skawina, Ewą Szczepanik – Sekretarzem Gminy oraz Zarządem Skawińskiego Stowarzyszenia Partnerstwa Miast w składzie: Krystyna Droździewicz – prezes, Małgorzata Kopeć, Joanna Chodor oraz Krystyna Kutek. Burmistrz powitał wszystkich gości bardzo serdecznie przypominając, że już za rok w czerwcu będzie 10 rocznica podpisania umowy partnerskiej pomiędzy Skawiną i Roztokami. Prezes Stowarzyszenia wyraziła nadzieję, że dzieci miło spędzą czas w naszym mieście oraz okolicy i wyjadą do domu pełne wrażeń. Na zakończenie spotkania gościom zostały wręczone okolicznościowe upominki, które z pewnością będą im przypominać chwile spędzone w Skawinie.

W środę uczniowie zwiedzali Kraków – Wzgórze Wawelskie, Stare Miasto wraz z Rynkiem Głównym. Wszyscy byli pod urokiem pięknego i magicznego Krakowa. Dla dzieci najwspanialszą atrakcją okazało się zwiedzanie najmniejszej w Polsce fabryki słodyczy CIUCIU, mieszczącej się przy ulicy Grodzkiej. Łakocie wyrabiane są tu ręcznie, metodą pochodzącą z XVII wieku. Dzieci nie tylko obejrzały pokaz tworzenia cukierków, ale także dostały po paczce słodyczy w prezencie.

W czwartek wycieczka z Roztok wybrała się wczesnym rankiem na zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce, w tym samym czasie dwie nauczycielki języka angielskiego - Michaela Černá oraz Petra Zwinz, ponownie zawitały w Szkole Podstawowej nr 1, aby przeprowadzić lekcję języka angielskiego w formie bajki, której autorem jest czeski pisarz Karel Čapek. Uczniowie klas 5 mogli w trakcie tych zajęć utrwalić słownictwo związane z produktami żywnościowymi, przypomnieć zasady tworzenia zdrowej diety oraz poznać jedną z najpopularniejszych czeskich bajek. Popołudnie spędzili goście na zabawach edukacyjnych w Multicentrum, a następnie odwiedzili Tyniec, gdzie zwiedzali Opactwo oraz lokalne muzeum. W piątek rano nasi goście pełni wrażeń wyruszyli w drogę powrotną do domu żegnani przez Dyrektora Szkoły - Olgę Biedrawę oraz nauczycieli języka angielskiego.

Źródło: SP1