„EkoLOGICZNA gmina. Ogrzewamy z głową” dla Gminy Skawina

23-12-2015

W poniedziałek, 21 grudnia, w sali obrad im. mec. Macieja Sikluckiego w skawińskim Ratuszu odbyło się uroczyste wręczenie certyfikatu „EkoLOGICZNA gmina. Ogrzewamy z głową” dla Gminy Skawina nadanego przez Platformę Producentów Urządzeń Grzewczych Na Paliwa Stałe działającą przy Polskiej Izbie Ekologii w Katowicach.

Dobre paliwo, sprawny piec, fachowa obsługa - to najskuteczniejszy sposób na ogrzanie domu i likwidację niskiej emisji, czyli szkodliwych pyłów powstających w trakcie spalania śmieci i złej jakości węgla. Skawina przystąpiła do projektu „EkoLOGICZNA gmina. Ogrzewamy z głową”, którego celem jest edukacja w zakresie ekologicznych metod ogrzewania.

W Skawinie około 4 tys. mieszkańców ogrzewa swoje domy indywidualnymi źródłami ciepła, w tym piecami węglowymi. W każdym sezonie zimowym pojawia się problem niskiej emisji, czyli szkodliwych pyłów i gazów powstających w efekcie spalania złej jakości węgla i śmieci w starych, nieefektywnych piecach. Niska emisja nie pozostaje bez wpływu na zdrowie - zwiększa ryzyko chorób nowotworowych, powoduje mutacje DNA, a nawet bezpłodność. Efekty jej działania można zaobserwować po kilku latach, jak i natychmiast - pojawiają się wtedy ból głowy, kaszel, duszności czy pieczenie oczu.

- Mieszkańcy z wygody, ale także z powodów ekonomicznych spalają niskiej jakości węgiel i śmieci - mówi Paweł Kolasa, burmistrz Miasta i Gminy Skawina. - Często nie zdają sobie sprawy jak bardzo jest to szkodliwe dla naszego zdrowia, już nie wspominając o całym środowisku, czy nawet infrastrukturze - kwaśne deszcze to przecież również efekt spalania odpadów w piecach - ostrzega.

Jednak sposobem, aby mieszkańcy przestali używać złej jakości węgla nie jest zakaz jego spalania. Po pierwsze przemawia za tym ekonomia - węgiel to zdecydowanie najtańsze źródło ciepła. Po drugie zdrowy rozsądek i ekologia - dobrze spalany węgiel jest paliwem wydajnym i przyjaznym dla środowiska. Z samym problemem niskiej emisji można uporać się przez wdrożenie odpowiednich programów edukacyjnych pokazujących jak korzystać z węgla. Dlatego przyłączenie się 10 miast, w tym Skawiny, do programu „EkoLOGICZNA Gmina” nie jest przypadkowe.

- Nasze miasto podjęło i będzie podejmować szereg działań ekologicznych. Jednym z nich jest udział w programie „EkoLOGICZNA Gmina” - mówi Paweł Kolasa. - Jesteśmy uczestnikiem tej kampanii i będziemy edukować w zakresie właściwego wykorzystywania takich paliw stałych jak węgiel, pelet oraz drewno do ogrzewania domów jednorodzinnych, a także rozpowszechniać rozwiązania ekologiczne, przekładające się równocześnie na obniżanie kosztów ogrzewania - dodaje.

Organizatorem kampanii jest Platforma Producentów Urządzeń Grzewczych na Paliwa Stałe wraz z Polską Izbą Ekologii. Swoim patronatem kampanię objęli: Ministerstwo Gospodarki, Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla.

Więcej informacji na stronie kampanii:  www.ogrzewamyzglowa.pl.

Źródło: PZ/PSW