„Pluk z wieżyczki” w Woli Radziszowskiej - relacja!

11-07-2017

Raz w tygodniu, przez cały rok, zabawny „Pluk” odwiedzał dzieci w Przedszkolu w Woli Radziszowskiej, powoli stając się ich ulubieńcem. Wraz z kolejnymi odcinkami przybywali nowi bohaterowie, a z nimi emocjonujące przygody. Wszystko w ramach projektu czytelniczego związanego z książką Annie Schmidt.

„Pluk z wieżyczki” to kultowa książka Annie Schmidt, która w ramach cotygodniowych zajęć logopedycznych czytana była dzieciom w przedszkolu. Oprócz tradycyjnych ćwiczeń artykulacyjnych, słuchowych i oddechowych kształtowano wśród najmłodszych umiejętność uważnego słuchania. Raz w tygodniu przez cały rok zabawny „Pluk” odwiedzał przedszkolaki z grup Słoneczka i Pszczółki powoli stając się ich ulubieńcem. Wraz z kolejnymi odcinkami przybywali nowi bohaterowie, których przygody przysparzały dzieciom wielu emocji.

Problemy, z którymi borykali się na kartach książki stawały się punktem wyjścia do dyskusji na wielu poziomach. Bo, czy można tylko się bawić lub tylko sprzątać, albo kłamać w słusznej sprawie? Wiadomym jest, że czytanie dziecku jest czynnością prawdziwie magiczną, zaspokaja jego potrzeby emocjonalne, wspiera rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny. Ponadto dziecko, któremu czytamy, czuje się ważne i kochane. Buduje to jego mocne poczucie własnej wartości. Rozwija się jego język i umiejętność prowadzenia rozmowy w sposób jasny, logiczny i obrazowy.

W ramach projektu zorganizowano 2 konkursy czytelnicze związane książką „Pluk z wieżyczki”. Zadania wymagały uważnego słuchania oraz wykazania się talentami plastycznymi. Przyczyniły się także do zwiększenia zaufania pomiędzy rodzicami i dziećmi. Przy formułowaniu odpowiedzi rodzice musieli zaufać swoim pociechom, bowiem książka o Pluku, z racji wyczerpanego nakładu, była trudna do zdobycia. Dzieci bardzo szczegółowo odpowiedziały na pytania dotyczące znajomości bohaterów książki oraz własnoręcznie wykonały prace, w tym laurkę urodzinową dla Pluka. Wzruszające też były życzenia, którymi wypełnione zostały kartki dla solenizanta. W pierwszej edycji konkursu wzięło udział 21, a w drugiej 19 przedszkolaków.  „Pluk z wieżyczki” autorstwa Annie Schmidt - zachęcamy do wakacyjnej lektury!

Źródło: ZPO Wola Radziszowska