Poradnik #bezpiecznaSkawina: UPAŁY!

01-08-2017

Upał to stan pogody, gdy temperatura powietrza przy powierzchni ziemi przekracza 30 st. C i jest on niebezpieczny dla wszystkich, a szczególnie dla małych dzieci oraz osób starszych. Upały mogą doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego - stanu zagrażającego zdrowiu, a nawet życiu.

Wraz ze wzrostem temperatur znacząco wzrasta ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu.
  Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego, który jest stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu.  Jego objawy to:  zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki, wzrost temperatury ciała zagrażający życiu, większa częstotliwość bicia serca i oddechu, spadek ciśnienia tętniczego krwi, a także ospałość, spadek koncentracji czy zdenerwowanie.

Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności i prosimy zwłaszcza osoby starsze - bez bezwzględnej konieczności nie opuszczajcie Państwo miejsc zacienionych i chłodnych.  Wszystkich mieszkańców prosimy o zwracanie uwagi i natychmiastowe reagowanie na wszelkie sygnały od znajdujących się w ich otoczeniu osób, dla których wysokie temperatury mogą być szczególnie uciążliwe.

Zasady postępowania w okresie występowania wysokich temperatur:

• unikanie wychodzenia na zewnątrz między godz. 10:00 a 17:00;
  • unikanie nadmiernego nasłonecznienia, opalania,
  • używanie kremów ochronnych;
  • ochrona dzieci przed nadmiernym przegrzaniem, nasłonecznieniem i odwodnieniem;
  • w upalne dni nie pozostawianie w samochodzie dzieci oraz zwierząt;
  • zwrócenie uwagi, by noszone ubranie i obuwie było przewiewne, zakrywało możliwie największa powierzchnię skóry - obowiązkowo nakrycie głowy, okulary słoneczne;
  • regularnie przyjmowanie dużych ilości płynów, unikanie napojów zawierających cukier lub alkohol, spożywanie lekkich posiłków, zwracając uwagę na ich świeżość (zwłaszcza nabiału, lodów mrożonek);
  • unikanie forsownego wysiłku fizycznego;
  • korzystanie z chłodnych (temperatura pokojowa) pryszniców i kąpieli - Uwaga! Zimny prysznic po przebywaniu w upale może spowodować szok termiczny;
  • unikanie dużych różnic temperatur (między klimatyzowanymi pomieszczeniami i autami, a temperaturą panującą na zewnątrz);
  • utrzymanie chłodnego powietrza wewnątrz pomieszczeń poprzez stosowanie żaluzji w drzwiach i oknach;
  • przebywanie w najchłodniejszym pomieszczeniu mieszkania, szczególnie nocą;
  • zadbanie o zwierzęta: zabezpieczenie ich przed bezpośrednim nasłonecznieniem, zapewnienie nieograniczonego dostępu do wody pitnej, wietrzenie pomieszczenia, w których przebywają (więcej:  KLIKNIJ TUTAJ);
  • obserwowanie reakcji swojego organizmu podczas upałów – w przypadku złego samopoczucia zwrócenie się o pomoc do lekarza.

Wystąpienie zjawiska wysokich temperatur może spowodować również:

• zagrożenie zdrowia i życia (uraz termiczny, oparzenia słoneczne, odwodnienie organizmu);
  • uszkodzenie asfaltowych nawierzchni dróg, torów kolejowych, linii energetycznych;
  • zagrożenie wystąpieniem gwałtownych burz;
  • duże zagrożenie pożarowe.

Przypominamy, że woda z fontanny na Rynku nie jest przeznaczona nie tylko do spożycia, ale również do kąpieli.  (więcej:  KLIKNIJ  TUTAJ)

Jeszcze raz apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności!

Źródło: PWSK

Załączniki: