Przypominamy: zakaz spalania wybranych paliw stałych

28-08-2017

Ekodoradca Gminy Skawina przypomina, że z dniem 1 lipca 2017 r. na terenie województwa małopolskiego weszła w życie przyjęta przez Sejmik Województwa Małopolskiego „Uchwała antysmogowa” (bezpośredni link: kliknij tutaj). Oznacza ona zakaz stosowania (spalania) poniższych surowców:

• flotów i mułów węglowych (węgiel kamienny i brunatny o uziarnieniu 0-3 mm)
  • drewna i biomasy o wilgotności powyżej 20%

rys.: Sandra Lelek (6 lat, Przedszkole w Wielkich Drogach)

Zarówno floty, jak i muły to najdrobniejsze frakcje węgla, które są mało energetyczne i powodują dużą emisję szkodliwych pyłów.  - Można powiedzieć, że po spalaniu flotu jak i mułu wyciągniemy niemal dokładnie tyle popiołu ile wsypiemy tego rodzaju paliwa do kotła, a reszta wyleci przez komin trując nas i naszych najbliższych sąsiadów - mówi Krzysztof Szulada, eko-doradca.  - Drewno nie sezonowane ma dużą wilgotność i energia, którą moglibyśmy uzyskać z jego spalenia zużywana jest głównie na odparowanie wilgoci. Sezonujmy więc drewno co najmniej 2 sezony, by emitować mniej zanieczyszczeń i jednocześnie mniej płacić za opał - dodaje.

UWAGA! WAŻNE:

• od 1 lipca 2017 r. nowo instalowane kominki  (również tzw. ogrzewacze pomieszczeń, piece kaflowe czy popularne „kozy”) muszą spełniać wymagania ekoprojektu. Dotyczy to również sytuacji instalowania kominka w istniejących budynkach np. w ramach wymiany na nowy;
  • do końca 2022 r. konieczna będzie wymiana kotłów  na węgiel lub drewno, które nie spełniają żadnych norm emisyjnych. Mieszkańcy mają 5,5 roku na wymianę tych kotłów;
  • do końca 2026 r. trzeba będzie wymienić kotły,  które obecnie spełniają chociaż podstawowe wymagania emisyjne, czyli posiadają klasę 3 lub klasę 4 według normy PN-EN 303-5:2012. Mieszkańcy mają na ich wymianę 10 lat. To dłużej niż żywotność tych kotłów, która w praktyce oceniana jest zazwyczaj na 8-10 lat.

Chcesz wiedzieć więcej:  KLIKNIJ TUTAJ.

To my decydujemy czym oddychamy i czym oddycha nasz sąsiad!

źródło:  KLIKNIJ TUTAJ

Źródło: RS