„Bezpieczna droga do szkoły” - wspólnie o nią zadbajmy!

13-09-2017

„Bezpieczna droga do szkoły” to ogólnopolska akcja profilaktyczno-edukacyjną prowadzoną od wielu lat przez Policję - ma na celu poprawę bezpieczeństwa dzieci. W okresie od 4 do 8 września policjanci powiatu krakowskiego prowadzili wzmożone działania w pobliżu placówek oświatowych. Szczegółowe informacje poniżej.

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego wznowiło ogólnopolską akcję „Bezpieczna droga do szkoły", co oznacza, że przed placówkami oświatowymi znajdującymi się na terenie naszego powiatu pojawiły się policyjne patrole. Policjanci dbali o bezpieczne przekraczanie przez dzieci i młodzież jezdni na przejściach dla pieszych, zlokalizowanych w pobliżu szkół, a najmłodszych uczyli zasad prawidłowych zachowań na drodze.  Jednocześnie funkcjonariusze nadzorowali przestrzeganie przepisów ruchu drogowego zarówno przez kierowców, jak i pozostałych pieszych oraz rowerzystów.

Jednym z głównych i niezmiennych założeń kampanii „Bezpieczna droga do szkoły” są spotkania policjantów z rodzicami oraz lekcje wychowania komunikacyjnego z dziećmi. Policjanci z „drogówki” w trakcie prelekcji omawiają najważniejsze przepisy, udzielają dzieciom porad praktycznych oraz wskazują najbardziej niebezpieczne miejsca w rejonie szkoły, a przez to zachęcają ich do poznawania zasad ruchu drogowego. Kształtowanie u dzieci właściwych nawyków to niezwykle ważna praca, ponieważ wiedza na temat prawidłowego zachowania się na drodze, bez względu czy dotyczą pieszego, rowerzysty czy w przyszłości kierowcy pozostanie im na całe życie.

Akcja „Bezpieczna droga do szkoły” jest adresowana zarówno do dzieci jak i do wszystkich dorosłych, w szczególności do rodziców i opiekunów. Bardzo ważna jest rozmowa z dzieckiem i przypominanie o zasadach jakie obowiązują podczas poruszania się po drodze. Zgodnie z art. 43 Ustawy prawo o ruchu drogowym, dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która ukończyła co najmniej 10 lat (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych)

Przekazując dziecku kilka zasad można sprawić, by nauczyło się bezpiecznie poruszać zarówno w drodze do szkoły jak i do domu. Oto kilka z nich:

• każdy pieszy ma obowiązek poruszać się po chodniku, w przypadku ulicy bez chodnika - zawsze poboczem po lewej stronie drogi, a gdy go nie ma – lewą stroną drogi;
  • wszędzie tam gdzie przy przejściu dla pieszych jest sygnalizacja świetlna, tylko i wyłącznie zielone światło zezwala na pokonanie jezdni;
  • przechodzimy przez jezdnię tylko w miejscach do tego przeznaczonych czyli na przejściach dla pieszych, upewniając się, że z żadnego z kierunków nie nadjeżdża pojazd (zasada: lewo-prawo-lewo);
  • na przejściach z tzw. „wysepką” powinno się na niej zatrzymać i ponownie upewnić się, że bezpiecznie można wejść na drugi pas ruchu;
  • oczekując na możliwość przejścia powinniśmy stać w bezpiecznej odległości od krawędzi jezdni;
  • nie można wchodzić na jezdnię tuż przed nadjeżdżający pojazd oraz zza stojącego lub ruszającego pojazdu;
  • nie powinniśmy przebiegać przez jezdnię;
  • bawimy się, gramy w piłkę itp. daleko od jezdni;
  • noszenie elementów odblaskowych zwiększa nasze bezpieczeństwo w ruchu drogowym  (poruszając się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym nie tylko powinniśmy ale jesteśmy zobowiązani do noszenia elementów odblaskowych).

Jeśli zauważymy jakiekolwiek nieprawidłowości w ruchu drogowym w pobliżu szkoły czy przedszkola niezwłocznie powiadommy o tym Policję.

W 2016 roku w Małopolsce odnotowano 420 ofiar wśród dzieci do lat 14, w tym 7 poniosło śmierć, a 413 zostało rannych. Najbardziej zagrożoną kategorią uczestników ruchu drogowego wśród tej grupy wiekowej okazali się pasażerowie samochodów osobowych - w wypadkach zostało poszkodowanych 222 osoby oraz piesi - w wypadkach zostało poszkodowanych 130 osób. Na początku roku szkolnego 2016/2017 (w okresie od 1 do 9 września 2016 r.) - w grupie wiekowej dzieci do lat 14 w wypadkach drogowych 16 doznało obrażeń ciała, a 1 osoba poniosła śmierć.

Pamiętajmy: to my jesteśmy wzorem dla swoich dzieci - własnym przykładem uczymy je zasad bezpieczeństwa!

Źródło: KPP w Krakowie/PWSK