ZUS: informacja o konieczności odbioru korespondencji!

07-12-2017

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o konieczności odbioru korespondencji, która zawiera indywidualny numer rachunku składkowego. Dotychczas ZUS wysłał do płatników obsługiwanych przez krakowski oddział ZUS, podległe inspektoraty i biura terenowe 161 378 kopert. Do krakowskiego oddziału ZUS wróciło 30 450 listów.

Listy polecone z ZUS mają trafić do wszystkich aktywnych płatników składek tj. pracodawców, firm, osób i podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, opłacających składki za zatrudnioną nianię czy osób opłacających składki dobrowolnie. Część listów skierowanych została do nieaktywnych już płatników, którzy jednak mają do spłacenia zaległości składkowe. Część korespondencji została przeanalizowana i powtórnie wysłana.

W listach obok indywidualnego numeru rachunku składkowego, Zakład Ubezpieczeń Społecznych dokładnie wyjaśnia zmiany, które wejdą w życie od 1 stycznia 2018 r. Działające obecnie cztery konta bankowe z końcem roku zostaną zamknięte. Wszystkie składki będziesz opłacał jedną wpłatą. W dalszym ciągu będzie jednak odrębność ubezpieczeń i funduszy, czyli będą ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, wypadkowe, chorobowe), ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych.

- Teraz to my będziemy odpowiadali za podział Twojej wpłaty. Jeśli posiadasz zadłużenie w ZUS, bieżące wpłaty w pierwszej kolejności będą pokrywać istniejący dług, a dopiero w następnej kolejności będą przypisywane na bieżące należności – wypadniesz z ubezpieczenia chorobowego. Jeśli do końca roku nie możesz spłacić zaległości to podpisz z ZUS układ ratalny - informuje  Bożena Bielawska p.o. regionalnego rzecznika ZUS w Małopolsce.

Numer rachunku płatnika składać się będzie z 26 cyfr, z których dwie pierwsze to cyfry identyfikujące bank, te od trzeciej do dziesiątej oznaczać będą numer identyfikacyjny ZUS, a ostatnie dziesięć – NIP płatnika składek. List będzie wydrukowany na papierze ze znakiem wodnym. Można dokładnie sprawdzić poprawność nowego rachunku, a w razie wątpliwości zgłosić to w najbliższej jednostki ZUS. Po pierwsze po to, by ustalić czy list pochodzi z ZUS, a nie od oszustów. Po drugie, by w nowym roku prawidłowo dokonać przelewu.

Informacji o indywidualnym numerze rachunku bankowego można także zasięgnąć w każdej placówce ZUS lub w wyszukiwarce numerów składkowych pod adresem internetowym www.eskladka.pl

Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych