Niska emisja - informacje

Warsztaty „Oddychać po ludzku” - relacja z wydarzenia!

12-12-2017

Polskie powietrze jest najbardziej zanieczyszczone w Unii Europejskiej. Efektem są tysiące przedwczesnych zgonów i zwiększona liczba zachorowań. To przerażające konsekwencje. W ramach akcji „Oddychać po ludzku” prelegenci skupili się na zwiększeniu świadomości ludzi oraz wskazywaniu sposobów walki ze smogiem.

Wdrażanie uchwały antysmogowej, przyczyny powstawania smogu, propozycje zmian w prawie - to tylko część zagadnień poruszanych podczas warsztatów „Oddychać po ludzku”, które odbyły się w Dworze Dzieduszyckich w Radziszowie. Zastępca dyrektora Departamentu Środowiska Tomasz Pietrusiak, reprezentujący UMWM, drugi zastępca burmistrza Miasta i Gminy  Skawina Tomasz Ożóg wraz z pracownikami Wydziału Rozwoju i Strategii oraz Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska, komendant Straży Miejskiej w Skawinie Karol Łuczak - byli przedstawicielami strony samorządowej. Po stronie społecznej zasiedli reprezentanci Skawińskiego Alarmu Smogowego oraz mieszkańcy.

Rozmawiano przede wszystkim o tym jak w praktyce wygląda wprowadzanie uchwały antysmogowej, o tym jak wiele jest jeszcze w tym zakresie do zrobienia. Na wstępie zwrócono uwagę na to co w Skawinie jest przyczyną smogu. Z uwagi na specyfikę naszego regionu mamy tu do czynienia z kilkoma tysiącami „kopciuchów”, przemysłem oraz komunikacją. Przemysł oraz komunikacja to parametry stałe, nie można mówić, że nieszkodliwe, ale problem zaczyna być alarmujący wraz z sezonem grzewczym, kiedy dołączają domowe paleniska, a wraz z nimi także palenie odpadami. Palenie odpadami często jest traktowane jako oszczędność. Bardzo wyraźnie to widać po ilości oddawanych śmieci.

Istotnym czynnikiem ustawowym, który rozwiązałby wiele problemów byłoby odgórne wprowadzenie kontroli jakości paliw stałych. Zwracano uwagę na fakt, że uchwała antysmogowa w swojej wersji zakazująca palenia flotem i mułem oraz drewnem o wilgotności powyżej 20 % może stać się pustym przepisem jeśli nie zastosuje się legislacyjnych wymogów w tym zakresie na szczeblu rządowym. Rozwiązaniem, które zastosowaliśmy w naszej gminie jest porozumienie z przedsiębiorcami handlującymi paliwami stałymi o wpis na listę Rzetelnych Składów, które nie handlują flotem, mułem i mokrym drewnem. Lista taka jest dostępna na stronie naszej gminy LISTA  RZETELNYCH  SKŁADÓW

Zakaz montażu kotłów innych niż zgodnych z ekoprojektem, nie idzie równolegle z zakazem dystrybucji i produkcji  kotłów na paliwa niższej klasy i niespełniających warunków ekoprojektu - to ogromny problem i znaczące uchybienie.

Na terenie naszej gminy 90% domów jest podłączona do sieci gazowej, niestety z uwagi na wysokie koszty, niewiele gospodarstw domowych wykorzystuje gaz do ogrzewania. Wyjściem byłaby termomodernizacja, która pozwoliłaby ograniczyć koszty, tym samym decyzja o wyborze tego wygodnego sposobu ogrzewania byłaby łatwiejsza. Uczestnicy spotkania sugerowali także, aby na etapie odbioru budynku wymagana była kontrola Inspektora Nadzoru Budowlanego celem sprawdzenia czy zamontowane źródło ciepła spełnia wymagane normy.

Spotkanie to było okazją do poszerzenia wiedzy z zakresu ograniczania niskiej emisji jak również możliwością wymiany poglądów. Liczymy na kolejne równie ciekawe wydarzenia w przyszłości.

fot. Agencja Gazeta

Źródło: RS