Przedsiębiorcy szturmują Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS

10-01-2018

Czas oczekiwania na połączenie z Centrum Obsługi Telefonicznej bywa bardzo długi, gdyż zdarza się, że w kolejce czeka prawie 200 połączeń. Wszystkie informacje dostępne są na stronie internetowej ZUS – w wyszukiwarce można również potwierdzić lub sprawdzić swój numer rachunku. Szczegółowe informacje poniżej.

Przedsiębiorcy wykonali ponad 5,5 tysięcy telefonów do Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS w sprawie nowych rozliczeń od 2 stycznia br. Czas oczekiwania bywa bardzo długi ze względu na to, że w kolejce czeka 200 połączeń. Wszystkie informacje dostępne są na stronie internetowej ZUS – w wyszukiwarce można również potwierdzić lub sprawdzić swój numer rachunku.

Jeden przelew do ZUS stał się faktem. Według danych ZUS do 8 stycznia już 103,5 tysiąca płatników opłaciło składki na swój indywidualny numer rachunku składkowego na kwotę 741 mln zł. Od 1 stycznia 2018 r. dla płatników regulujących bieżące składki, jak i zaległości rozłożone na raty, obowiązują nowe numery kont.

Na stronie internetowej www.zus.pl jest dostępna instrukcja, jak krok po kroku wypełnić przelew do ZUS oraz broszura „Proste płatności z ZUS”, w której jest zawarty szczegółowy opis nowych zasad wpłacania składek. Przeczytać można także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące „e-Składki”.

Krok po kroku jak należy wypełnić przelew:

1. w pole nazwa odbiorcy – należy wpisać słowo „ZUS”
  2. w pole rachunek odbiorcy - należy swój indywidualny Numer Rachunku Składkowego
  3. w pole kwota – należy wpisać kwotę, która jest sumą składek wykazanych na ZUS DRA:
  4. w pole nazwa zleceniodawcy - należy wpisać imię i nazwisko płatnika składek lub nazwę skróconą
  5. w pole tytułem – należy wpisać słowo „składki”. Jeśli spłacane są należności na podstawie decyzji z ZUS to należy wpisać także „numer decyzji”

Oto najczęściej zadawane przez przedsiębiorców pytania:

Jak wpłacić składki do ZUS w styczniu 2018 r.?
Składki wpłacisz za pomocą standardowego dokumentu płatniczego (przelewu), takiego jakiego używa się np. do opłacania rachunku za gaz czy prąd. Przed pierwszą wpłatą dokładnie wpisz numer swojego indywidualnego konta aby ZUS poprawnie dokonał księgowania.

Jak zapłacić składki bieżące mając zaległości w ZUS?
Zaległe składki opłacaj na otrzymany z ZUS numer rachunku składkowego. To ten sam numer konta, który służy do bieżącego opłacania składek.

Jak ZUS zaksięguje składki, skoro robię jedną wpłatę?
Inne są zasady rozliczania wpłat od stycznia 2018 r. Na przelewie nie wpisujesz ubezpieczenia/funduszu, typu wpłaty i miesiąca, za który opłacasz składki. Wpłatę przekazaną na numer rachunku składkowego zaksięgujemy zgodnie z deklaracja rozliczeniową DRA: na ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i ewentualny Fundusz Emerytur Pomostowych. Wpłatę rozliczymy w pierwszej kolejności na najstarsze zadłużenie wraz z odsetkami. Nowe zasady rozliczania składek mogą zatem wpłynąć na podleganie dobrowolnym ubezpieczeniom.

A co z ubezpieczeniem chorobowym, które jest dobrowolne?
Jeśli nie możesz spłacić całego zadłużenia a chcesz podlegać dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu i otrzymywać z niego w razie potrzeby świadczenia, to skorzystaj z układu ratalnego. Możesz podpisać umowę z ZUS w każdej chwili. Mając decyzje o układzie ratalnym ZUS rozliczy wpłatę zgodnie z terminem wymagalności raty i bieżących składek. Taka umowa zapewni ci objęcie ubezpieczeniem chorobowym i prawo do świadczeń. W zawarciu układu pomogą doradcy do spraw ulg i umorzeń przyjmujący w placówkach ZUS.

Więcej szczegółowych informacji: www.zus.pl

Źródło: ZUS Oddział w Krakowie