Gdzie sprawdzić jakość powietrza na terenie Gminie Skawina?

29-01-2018

Na terenie Skawiny (przy ul. Ogrody) znajduje się stacja pomiarowa Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, która za pomocą bardzo dokładnych badań wskazuje poziom zanieczyszczeń: NO - Tlenek azotu, NO2 - Dwutlenek azotu, NOX - Tlenki azotu, PM10 - Pył zawieszony PM10, SO2 - Dwutlenek siarki.

Stacja została umieszczona w lokalizacji, która obejmuje miejsce przebywania największej ilości osób. Należy podkreślić, że pomiary stacji WIOŚ są wykonywane metodami referencyjnymi w porównaniu do innych urządzeń dostępnych na terenie naszej gminy. Bieżące odczyty poziomu zanieczyszczeń ze stacji pomiarowej WIOŚ (Państwowy Monitoring Środowiska) można odnaleźć TUTAJ.

Aktualnie podejmowane są kroki celem rozszerzenia możliwości badania nowych zanieczyszczeń przez stację w szczególności dot. pyłów PM2,5 oraz rakotwórczego benzo(a)pirenu.

Na terenie naszej gminy dostępne są również inne urządzenia, które zgodnie z oświadczeniami producentów wskazują poziom zanieczyszczeń z większym lub mniejszym błędem. Pomiary nimi odbywają się metodami niereferencyjnymi, więc ich wyniki mogą odbiegać od danych ze stacji WIOŚ. Na terenie naszej gminy można odczytać dane z urządzeń:

Zachęcamy do korzystania z aplikacji monitorujących i ostrzegających przed przekroczeniem dopuszczalnych norm zanieczyszczeń bazujących na danych ze stacji WIOŚ.

Informacje / infolinia antysmogowa:

Jeśli mają Państwo dodatkowe pytania, wątpliwości lub chcieliby dowiedzieć jaka jest chwilowa jakość powietrza zachęcamy do kontaktu z Zespołem Ochrony Powietrza (ZOP) Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie (Wydział Rozwoju i Strategii, Rynek 12, wejście od ul. Krzywej). ZOP udziela wszelkich informacji związanych ze smogiem oraz odnawialnymi źródłami, udziela także porad dotyczących efektywności energetycznej czy wymiany kotła.

Zachęcamy do kontaktu:

• Krzysztof Szulada - inspektor, eko-doradca, tel.: 12 2770 168, kom.: 789 204 751, e-mail: ekodoradca@gminaskawina.pl
  • dr inż. Sławomira Żurek - p.o. inspektor e-mail: s.zurek@gminaskawina.pl, tel.: 12 2770 167
  • Dawid Kapusta - podinspektor e-mail: solary@um.skawina.net, tel.: 12 2770 167

Źródło: RS