Apelujemy: stop spalaniu odpadów organicznych!

Apelujemy: stop spalaniu odpadów organicznych!

12-03-2018

Apelujemy o niespalanie traw, liści i innych odpadów organicznych, często mokrych lub wilgotnych. Powoduje to powstawanie bardzo dużej ilości dymu, który jest uciążliwy oraz szkodliwy dla naszego zdrowia i otaczającego nas środowiska. Szczegółowe informacje zamieszczamy poniżej.


W przypadku spalania traw, liści i innych odpadów organicznych powstają pyły zawieszone i niebezpieczne związki tj. węglowodory aromatyczne (np. benzoalfapiren), dioksyny i furany o silnym działaniu rakotwórczym. Gęsty i ścielący się dym przedostaje się do naszych mieszkań, powodując wystąpienie lub zaostrzenie się dolegliwości astmatycznych.

Należy pamiętać, że spalanie trawy, liści i innych odpadów organicznych na powierzchni stwarza bardzo poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Palenie traw lub innych odpadów nierzadko jest także przyczyną pożaru. Ponadto spalanie odpadów organicznych powoduje zwiększanie się liczby dni w roku, w które powietrze jest złej jakości. Dym utrzymuje się w powietrzu długo po wypaleniu się ogniska lub jest przenoszony przez wiatr na duże odległości, a tym samym, nawet poza sezonem grzewczym, kiedy powinniśmy oddychać lepszym powietrzem, jesteśmy narażeni na szkodliwe działanie pyłu zawieszonego i rakotwórczych substancji.

Pamiętajmy:

  • najlepszą metodą na zagospodarowanie odpadów zielonych jest kompostowanie ich w przydomowych kompostownikach, a następnie wykorzystanie kompostu na własnym ogrodzie;
  • odpady zielone można również bezpłatnie przekazywać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Skawinie (więcej informacji i plan dojazdu w załączniku pod artykułem lub w zakładce Gospodarka Odpadami): KLIKNIJ TUTAJ.

Apelujemy do mieszkańców Gminy Skawina, by zdrowy rozsądek wziął górę nad złymi przyzwyczajeniami - życie człowieka jest bezcenne więc dbajmy o swoje zdrowie, a tym samym o środowisko, w którym żyjemy.

UWAGA!

Zgodnie z Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Skawina zabrania się spalania odpadów. Naruszenie przepisów traktuje się jako wykroczenie, podlegające karze grzywny. Wszelkie przypadki naruszeń należy zgłaszać do Straży Miejskiej pod nr tel. 12 276 29 73.

 

Źródło: ROŚ

« Powrót

Drukuj

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Urząd Miasta i Gminy w Skawinie

Rynek 1, 32-050 Skawina

Tel. centrala: +48 12 277 01 00

Fax +48 12 277 01 10

urzad@um.skawina.net

Godziny pracy

Poniedziałek 8.00 - 17.00
Wtorek 7.30 - 15.30
Środa 7.30 - 15.30
Czwartek 7.30 - 15.30
Piątek 7.30 - 14.30

© 2009 by UMIG Skawina. Aplikacje internetowe i tworzenie stron WWW by ESC SA.