Delegacja Skawiny z wizytą w czeskim Holešovie

04-06-2018

W dniach 11-13 maja, na zaproszenie Starosty Rudolfa Seiferta w Holešovie - mieście partnerskim Skawiny - gościła delegacja ze Skawiny. Był to także termin odbywania się Dni Miasta  Holešova 2018, podczas których spotkały się delegacje miast partnerskich  naszego czeskiego partnera.

W oficjalnej delegacji wzięli udział:  Burmistrz Paweł Kolasa, Skarbnik Gminy Teresa Wątor, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Skawinie Ryszard Majdziak oraz z ramienia SSPM Wiceprezes Małgorzata Kopeć oraz Joanna Chodor Członek Zarządu SSPM.

Pierwszy dzień pobytu rozpoczęło spotkanie z Rudolfem Seifertem Starostą Holešova w Urzędzie Miasta, w trakcie którego rozmawiano o bieżących działaniach i planach władz obu miast w zakresie rozwoju społeczno-gospodarczego. Wieczorem delegacje miast partnerskich naszego czeskiego partnera: Skawiny, Turčianskich Teplic (Słowacja), Povazkiej Bystricy (Słowacja), Topolcianky (Słowacja), Pszczyny (Polska) spotkały się na powitalnej kolacji, a następnie z księdzem Jerzym Walczakiem proboszczem holešovskiej parafii.

W sobotnie przedpołudnie na holešovskim Rynku odbywał się jarmark rzemiosła połączony z koncertami, prezentacją folklorystycznych zespołów z miast partnerskich Holešova, w tym Turčianskich Teplic, Povazskiej Bystricy, Topolcianky oraz Holešova.

W tym samym czasie obok remizy strażackiej miał miejsce czesko-słowacki dzień sportowy połączony z zawodami pożarniczymi. W zawodach brały udział między innymi zespoły strażackie z Holešova oraz z Turčianskich Teplic ze Słowacji. Skawińska delegacja miała okazję spotkać się w tym miejscu z delegacją Turčianskich Teplic z Igorem Husem burmistrzem Turčianskich Teplic na czele. Po południu na holešovskim zamku miał miejsce wernisaż otwierający wystawę fotografii Gustava Hegeduse – fotografa z Turčianskich Teplic.

Na godzinę 17.00 gospodarze zaplanowali podpisanie porozumienia o współpracy miast Holešova oraz Topolcianky na Słowacji. Oficjalne uroczystości odbywały się w pięknym barokowym zamku, zbudowanym w drugiej połowie XVII wieku. Tam właśnie rok temu odbyła się podniosła uroczystość podpisania porozumienia o współpracy między Holešovem i Skawiną. W drugiej części spotkania tradycyjnie już goście uczestniczyli w uroczystości przekazania nagród ważnym i zasłużonym osobistościom roku 2017 - mieszkańcom Holešova. Gala odbyła się w Sali Terrena, gdzie uwagę wszystkich gości zwróciły przepiękne barokowe malowidła sufitowe oraz bogato zdobiona sztukateria. Wieczorem zaś gospodarze zaprosili gości na koncert muzyczny Olega Sokolova i Neo Percussio, którzy zachwycili odbiorców wirtuozerią, rytmem i energią w swoim porywającym przedstawianiu i grze na bębnach. Wieczór zakończył się spotkaniem delegacji w New Drive Club, mieszczącym się w podziemiach zamku. Podczas nieformalnego spotkania zaproszonych delegacji omówiono obszary współpracy partnerskiej.

W niedzielne przedpołudnie delegacje uczestniczyły w uroczystej Mszy Świętej w barokowym Kościele pw. Najświętszej Marii Panny, w którym znajdują się relikwie św. Jana Sarkandera, polskiego kapłana, męczennika, patrona dobrej spowiedzi.

Po Mszy Św. w utworzonym pochodzie delegacje miast partnerskich, władze, organizacje społeczne oraz mieszkańcy Holešova przeszli w kierunku zamku, obok którego została odsłonięta pamiątkowa tablica poświęcona 130. rocznicy założenia Towarzystwa „Sokół” w Holešovie.

Następnie orszak przeszedł do zamkowego parku, gdzie w specjalnie wyznaczonej na ten cel alejce zamkowego parku miała miejsce doniosła ceremonia posadzenia drzewek – lip na znak przyjaźni i współpracy w ramach partnerstwa miast, pomiędzy Holešovem i miastami partnerskimi. W uroczystym sadzeniu lip wzięli udział przedstawiciele miast partnerskich. Dla skawińskiej delegacji była to wyjątkowa chwila, gdyż symboliczne drzewko zostało zasadzone w pierwszą rocznicę podpisania porozumienia o współpracy pomiędzy Skawiną, a miastem naszych czeskich przyjaciół. Mamy nadzieję, że drzewko będzie się rozwijać, a z opisaną tabliczką „Skawina” będzie nie tylko atrakcją turystyczną Holešova, ale również wyjątkową pamiątką oraz potwierdzeniem dobrych relacji między naszymi miastami. Tym gestem przedstawiciele Skawiny i Holešova stawiają na przyszłość, na długofalowy rozwój i przyjaźń.

Obchody Dni Holešova i wizyty delegacji z miast partnerskich zakończył uroczysty obiad, a po pożegnaniu delegacja ruszyła w drogę powrotną do Skawiny. Pożegnaniu towarzyszyło równocześnie zaproszenie do Skawiny, na uroczystości związane z Jubileuszem 10-lecia kontaktów partnerskich pomiędzy Skawiną, a Przemyślanami na Ukrainie.

tekst: Małgorzata Kopeć
Fot.: Hanna Helsnerova, Jana Slovenčíková, Małgorzata Kopeć, Ryszard Majdzik.

Źródło: SSPM