Ekodoradca przypomina: zakaz spalania wybranych paliw stałych

09-08-2018

Ekodoradca Gminy Skawina przypomina, że na terenie województwa małopolskiego obowiązuje przyjęta przez Sejmik Województwa Małopolskiego „Uchwała antysmogowa”. Oznacza ona zakaz spalania flotów, mułów i wilgotnego drewna. Pamiętajmy o tym robiąc zapasy opału na sezon grzewczy.

Zabronione jest stosowanie (spalanie) poniższych surowców:

• flotów i mułów węglowych (węgiel kamienny i brunatny o uziarnieniu od 0 do 3 mm)

• drewna i biomasy o wilgotności powyżej 20%

Zarówno floty jak i muły są to najdrobniejsze frakcje węgla które są mało energetyczne i powodują dużą emisję szkodliwych pyłów. Można powiedzieć, że tyle, co wsypiemy do kotła, to tyle z niego wyciągniemy popiołu, a reszta  wyleci przez komin trując nas i naszych najbliższych sąsiadów.  Drewno niesezonowane ma dużą wilgotność i energia, którą moglibyśmy uzyskać z jego spalenia zużywana jest  głównie na odparowanie wilgoci. Sezonujmy więc drewno co najmniej 2 sezony, by mniej emitować zanieczyszczeń i mniej płacić za opał.

Więcej informacji:  KLIKNIJ TUTAJ

Od 1 lipca 2017 roku nowo instalowane kominki (również tzw. ogrzewacze pomieszczeń, piece kaflowe czy popularne „kozy”) muszą spełniać wymagania ekoprojektu. Dotyczy to również sytuacji instalowania kominka w istniejących budynkach np. w ramach wymiany na nowy.

To my decydujemy czym oddychamy i czym oddycha nasz sąsiad!

źródło:  http://www.tworzymyatmosfere.pl

Link do Uchwały: KLIKNIJ  TUTAJ

W razie pytań proszę o kontakt:

Źródło: OP