III Skawińskie Spotkania z Historią

09-08-2018

Galicyjskie Towarzystwo Historyczne wraz z Centrum Kultury i Sportu w Skawinie zapraszają na III Skawińskie Spotkania z Historią, które odbędą się 14 - 15 sierpnia 2018 roku w Dworze Dzieduszyckich w Radziszowie (konferencja naukowa) oraz na Błoniach Skawińskich (rekonstrukcja historyczna). Zapraszamy!

Dwudniowa impreza konferencyjno – plenerowa rozpocznie się 14 sierpnia w Dworze Dzieduszyckich w Radziszowie międzynarodową konferencją naukową, aby nazajutrz zaprosić widzów na widowisko rekonstrukcji historycznej na skawińskich błoniach. Wspólny tytuł tegorocznej edycji skawińskich spotkań to „Bitwa pod Kaniowem (1918)”, w ramach których przybliżymy losy żołnierzy II Korpusu Polskiego na Ukrainie w 1918 roku, którzy nieopodal pod kijowskiego Kaniowa stoczyli krwawy bój z Niemcami, aby tym heroicznym wyczynem przypieczętować sojusz z państwami Ententy.

Ostatecznie po bitwie oddziały polskie skapitulowały z powodu wyczerpania się zapasów amunicji, jednak Generał Haller z grupą najwierniejszych żołnierzy przedostał się do Kijowa, a potem do Moskwy, gdzie podjął starania mające na celu odtworzenie polskich oddziałów. Pokłosiem tych działań było odtworzenie 4 Dywizji Piechoty, którą dowodził Generał Lucjan Żeligowski i 5 Dywizji Piechoty dowodzonej przez Pułkownika Kazimierza Rumszę. Obie te jednostki były częścią Armii Polskiej we Francji, która w 1919 roku została sprowadzona przez Generała Józefa Hallera do Polski. - W roku jubileuszu stulecia odzyskania niepodległości chcemy przypomnieć ów trud żołnierski, który złotymi zgłoskami sławi czyn i chwałę Oręża Polskiego - zaznacza wiceprezes Galicyjskiego Towarzystwa Historycznego Leszek Kapłon.

Zapraszamy!

Źródło: Galicyjskie Towarzystwo Historyczne