„Rowerowe 5-10-15” już za nami!

10-08-2018

Konkurs  „Rowerowe 5-10-15”  właśnie dobiegł końca.  Poniżej prezentujemy rezultaty wykonanych przejazdów, które ukazują nam jak blisko jest do centrów przesiadkowych transportu zbiorowego. Uczestnicy, którzy brali udział w konkursie odebrali ciekawe i bardzo praktyczne nagrody - dziękujemy za zaangażowanie!

Konkurs  „Rowerowe 5-10-15  polegał na przejeździe rowerem z równoczesnym wykonaniem  pomiaru czasu przejazdu dla odcinków 5-10-15 minut, a następnie naniesieniu ich na dostarczoną mapę. Dodatkowo w trakcie przejazdu przy punktach 5-10-15 minut koniecznie było wykonanie zdjęć. Przejazd odbywał się wyznaczonymi trasami dojazdowymi do przystanków kolejowych istniejących i projektowanych, na terenie miasta Skawina oraz obszarów wiejskich gminy, a także pętli autobusowej przy ul. Bukowskiej w Skawinie.

W konkursie wzięło udział kilkunastu uczestników, którzy wyznaczyli w sumie ponad 50 tras oznaczając punkty 5-10-15 minut od wskazanych centrów przesiadkowych komunikacji zbiorowej.  Jednocześnie punkty pomiarowe zostały utrwalone na zdjęciach co ułatwia identyfikację wyznaczonych odcinków.  Realizacja zadania w ramach konkursu stworzyła unikatową mapę ukazującą jak szybko można przemieścić się rowerem do najbliższych przystanków kolejowych, czy autobusowych.  Należy przypomnieć, iż przejazdy były realizowane z prędkością nie większą niż 20 km/h, co odpowiada czterokrotnej prędkości poruszania się pieszego. Poniżej prezentujemy mapę oraz link do mapy w wersji elektronicznej, która umożliwia przeanalizowanie poszczególnych odcinków.

Mapa 5-10-15  zobacz tutaj

Wyniki posłużą nam do analizy, czy zwiększy się zasięg odcinków 5-10-15 po stworzeniu ciągów pieszo-rowerowych przy drogach o dużym natężeniu ruchu samochodowego, infrastruktury okołokolejowej w postaci przejść podziemnych, kładek, dojść i dojazdów do peronów w porównaniu z obecnym stanem, gdzie rowerzyści poruszają się w ruchu ogólnym i niejednokrotnie zmuszeni są do korzystania z dojazdów okrężnych, co znacznie wydłuża czas dotarcia do przystanku.

Wszyscy uczestnicy, którzy wzięli udział w konkursie otrzymali nagrody, które wynagrodziły im trud tworzenia rowerowej sieci dojazdu do przystanków komunikacji zbiorowej.

Nagrody wylosowane wśród osób biorących udział w konkursie to m.in. saszetki na rower, komplety oświetleniowe do roweru, rękawiczki rowerowe, wodoszczelne i odblaskowe pokrowce na plecak.

Jeszcze raz gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych inicjatywach.

Działanie było realizowane w ramach projektu  „Integracja transportu zbiorowego z transportem indywidualnym w Gminie Skawina w relacji z KrOF

Źródło: RS