Co piąty pracodawca bez PUE

Co piąty pracodawca bez PUE

14-09-2018

Kto zatrudnia powyżej 5 osób, ma obowiązek posiadać profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Bez niego nie otrzyma elektronicznej informacji o zwolnieniu lekarskim swojego pracownika. W małopolsce prawie 20 procent pracodawców nie ma takiego profilu. Szczegółowe informacje w dalszej części artykułu.


Już teraz prawie 40% zwolnień lekarskich w województwie małopolskim jest elektroniczna. Od grudnia będzie to jedyna forma wystawiania zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy. To ułatwienie dla pracownika i firmy. Pracodawca otrzyma certyfikat natychmiast, drogą elektroniczną informację o chorobie pracownika. Dzięki temu chory nie musi dostarczać zwolnienia w ciągu 7 dni od jego wystawienia. A przecież za każdy dzień spóźnienia ZUS  musi obniżyć zasiłek o 25%.

Pracodawcy, aby otrzymać elektronicznie informację o chorobie pracownika muszą mieć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE  ZUS). Dla płatników zatrudniających powyżej 5 osób jest on obowiązkowy. Pomimo tego w Krakowie ponad 25% przedsiębiorców, nie uruchomiło profilu na PUE. Natomiast jeśli spojrzymy na wszystkich przedsiębiorców w województwie, również tych, którzy nie mają obowiązku rejestracji profilu internetowego, to ponad połowa z nich jeszcze tego nie zrobiła. A warto zauważyć, że mamy na terenie województwa prawie 250 tys. płatników składek.

Aby zarejestrować profil wystarczy zgłosić się na salę obsługi klienta w placówce ZUS. Jest on zakładany bezpłatnie. Dla pełnej rejestracji pracownik ZUS potwierdza (zaufanie profilu) dane nowego użytkownika PUE. Uwierzytelnienie to jest niezbędne z powodu ochrony danych klientów, które gromadzi ZUS. Płatnik, który korzysta z certyfikatu kwalifikowanego lub profilu zaufanego może założyć profil PUE samodzielnie, poza urzędem.

Źródło: ZUS

« Powrót

Drukuj

Jakość powietrza

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Urząd Miasta i Gminy w Skawinie

Rynek 1, 32-050 Skawina

Tel. centrala: +48 12 277 01 00

Fax +48 12 277 01 10

urzad@um.skawina.net

Godziny pracy

Poniedziałek 8.00 - 17.00
Wtorek 7.30 - 15.30
Środa 7.30 - 15.30
Czwartek 7.30 - 15.30
Piątek 7.30 - 14.30

© 2009 by UMIG Skawina. Aplikacje internetowe i tworzenie stron WWW by ESC SA.