Święto Odzyskania Niepodległości - 100. rocznica!

Święto Odzyskania Niepodległości - 100. rocznica!

05-11-2018

Tegoroczny dzień 11 listopada nabiera wyjątkowego charakteru, z racji Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Zapraszamy Państwa do uczestnictwa w radosnym pochodzie niepodległościowym, który przemaszeruje przez centrum Skawiny, by wspólnie świętować i zaśpiewać Ojczyźnie.

 

- 11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków - Państwo Polskie po 123 latach  niewoli narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata - czytamy w uchwale Sejmu.
 

 • 12:00 Rynek w Skawinie wspólne odśpiewanie Hymnu Państwowego
 • Uroczystości rozpoczniemy o godzinie 12.30 Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza.Orkiestra Dęta Sygnał z Centrum Kultury i Sportu w Skawinie, pod batutą Bartosza Gacia, zadba o oprawę muzyczną, nadając nabożeństwu podniosłego charakteru.
 • Po Mszy Świętej, tradycyjnie spod kościoła wyruszy patriotyczny pochód, Marszowym krokiem nakreślonym dźwiękami Orkiestry Dętej „Sygnał”, zaopatrzeni w biało-czerwone rozetki, balony i wirujące na wietrze biało-czerwone wiatraczki,  przejdziemy ulicami Sobieskiego, Krakowską, wzdłuż północnej pierzei by dotrzeć na Skawiński Rynek.
 • W oficjalnej części uroczystości: odśpiewamy Hymn Polski „Mazurka Dąbrowskiego”; usłyszymy Hymn Skawiny „Naszych ojców miecz masz w herbie” w wykonaniu solistek warsztatów wokalnych CKiS, słowo ze sceny włodarzy miasta.
 • Symbolicznym wypuszczeniem w niebo białych i czerwonych balonów, zamkniemy część oficjalną.
 • W programie usłyszymy wiele patriotycznych utworów z różnych okresów naszej historii. Uczniowie Szkoły Muzycznej I Stopnia w Skawinie zaśpiewają pod kierunkiem Wiesława Nowaka. W ich wykonaniu usłyszymy m.in. „Polskie kwiaty”, „Marsz Sokołów” i „Czerwone Maki”. W dalszej części programu ruszymy w muzyczną podróż zatytułowaną „Jest takie miejsce u zbiegu dróg…” z solistkami Warsztatów Wokalnych CKiS pod kierunkiem Katarzyny Szybisty. Usłyszymy między innymi „Dziewczynę z granatem”, czy „Orszaki Dworaki”.
 • Na zakończenie uroczystości 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości - wysłuchamy koncertu „Domowy Śpiewnik Patriotyczny” w pięknej aranżacji muzycznej głównie w wielogłosie a’cappella z towarzyszeniem kontrabasu, który wykona dla nas zespół YANABANDA, który także zaprosi obecnych do wspólnego śpiewania.
 • Uroczystościom będzie towarzyszyć wystawa plenerowa pod hasłem „11 listopada - Skawina pamięta” – której fotograficzne kadry przywołują obrazy obchodów Święta Niepodległości w Skawinie sprzed kilku lat. Wystawę można będzie oglądać do końca listopada.
 • Swą radość z 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości będzie można uzewnętrznić w fotobudce, w której pod hasłem „W narodowym mi do twarzy” można będzie sobie zrobić kilka fotek z biało-czerwonymi narodowymi atrybutami.
 • Niewątpliwym atrakcyjnym, nie tylko dla najmłodszych odbiorców dopełnieniem naszych obchodów będą gry i zabawy, harcerskie pląsy i wspólne śpiewanie  z harcerzami z  2. Szczepu Memoria ZHP z Krzęcina. Będą obecni przez cały czas trwania uroczystości zachęcając do czynnego udziału w ich propozycjach. Dopełnieniem „mundurowej” obecności będzie „Rekonstrukcja umundurowania, uzbrojenia, pojazdów i obrazów 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Bryg. Stanisława Sosabowskiego”.
 • Wojskowa grochówka z polowej kuchni będzie smacznym akcentem dla wszystkich obecnych, którzy zechcą ten wyjątkowy czas radości spędzić z nami.

Zapraszamy serdecznie!

Źródło: CKiS

« Powrót

Galeria

Drukuj

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Urząd Miasta i Gminy w Skawinie

Rynek 1, 32-050 Skawina

Tel. centrala: +48 12 277 01 00

Fax +48 12 277 01 10

urzad@um.skawina.net

Godziny pracy

Poniedziałek 8.00 - 17.00
Wtorek 7.30 - 15.30
Środa 7.30 - 15.30
Czwartek 7.30 - 15.30
Piątek 7.30 - 14.30

© 2009 by UMIG Skawina. Aplikacje internetowe i tworzenie stron WWW by ESC SA.