„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”

03-12-2018

W związku z rozpoczętym sezonem grzewczym ruszyła ogólnopolska kampania pod hasłem „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!” Pamiętajmy o dokonaniu wszelkich kontroli instalacji grzewczych, gazowych, elektrycznych oraz wentylacyjnych - to może decydować o naszym zdrowiu i życiu!

Profesjonalna kontrola kominiarska to nie tylko formalność, lecz główna zasada bezpieczeństwa, zapobiega zaczadzeniom, pożarom, spełniając jeden z podstawowych warunków ubezpieczenia domu.

Warto zainstalować czujki!

Zwracając uwagę na własne i naszych bliskich bezpieczeństwo warto rozważyć montaż w domu czujek dymu, czadu i gazu przynajmniej w tej części mieszkania lub domu, w której są Wasze sypialnie. Alarm czujki może uratować Tobie i Twoim bliskim życie!

Tlenek węgla (CO, nazwa zwyczajowa: czad) powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych - gazu, paliw płynnych i stałych - spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do całkowitego spalania -  jest gazem niewyczuwalnym przez zmysły człowieka (bezwonny, bezbarwny, którego nie słychać).

Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?

• Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych.
  • Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.
  • Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych.
  • Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.
  • W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.
  • Często wietrz pomieszczenia, w których odbywa się proces spalania, a najlepiej – rozszczelnij trochę okna.
  • W trosce o własne bezpieczeństwo rozważ zamontowanie w domu także czujek dymu i gazu. Koszt wyposażenia mieszkania w takie czujki jest niewspółmiernie niski do korzyści, jakie daje ich zastosowanie. Pamiętaj – czujka może uratować Tobie i Twoim bliskim życie!

Więcej informacji: KLIKNIJ TUTAJ

(grafika oraz opracowanie na podstawie materiałów Komendy Głównej PSP)

Źródło: PWSK