Czujniki zanieczyszczeń przemysłowych powietrza

28-12-2018

Na terenie Skawiny pojawiły się pierwsze czujniki mierzące poziom zanieczyszczeń przemysłowych powietrza. Zgodnie z zapowiedziami jest to pierwszy etap realizacji badań poziomu zanieczyszczeń powietrza na terenie naszej gminy poza stacją WIOŚ w Krakowie (zlokalizowaną przy ul. Ogrody w Skawinie).

Czujniki BTEX przeznaczone są do tzw. pasywnego monitorowania lotnych i semi–lotnych związków organicznych w zakresie C2-C28. Próbnik składa się z rurki ze stali nierdzewnej, zawierającej wypełnienie ze stałego polimeru adsorbującego. Rodzaj sorbentu stosowanego w próbniku jest dobierany odpowiednio dla konkretnego typu oznaczanych związków chemicznych.

Ilość czujników będzie rosła - kolejne czujniki będą montowane w styczniu 2019 r. Zgodnie z zapowiedziami jest to pierwszy etap realizacji badań poziomu zanieczyszczeń powietrza na terenie naszej gminy poza stacją WIOŚ w Krakowie (zlokalizowaną przy ul. Ogrody w Skawinie) oraz czujnikami mierzącymi poziom pyłów (informacje szczegółowe TUTAJ).

Również w grudniu uruchomiono urządzenie mierzące poziom m.in. formaldehydu i lotnych związków organicznych.

Po uzyskaniu wyników badań zostanie określony zakres badań wśród mieszkańców tzw. monitoringu biologicznego.

Dodatkowe informacje można uzyskać w Wydziale Ochrony Powietrza Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie, ul. Rynek 12 (wejście od ul. Krzywej), tel. 12 2770 168.

Źródło: OP