Montujesz nowy kocioł na paliwo stałe? Uwaga na komin!

Montujesz nowy kocioł na paliwo stałe? Uwaga na komin!

10-01-2019

Gdy wymieniamy stary kocioł węglowy na nowocześniejszy model, konieczna jest modernizacja komina. Czasami wystarczy zamontować odpowiedni wkład. Niekiedy jednak potrzebna jest przebudowa istniejącego komina. Dlaczego to takie ważne? Zapraszamy do artykułu.

 

Integralną częścią systemu grzewczego jest przewód kominowy, który służy do odprowadzania spalin. Jeszcze 15-20 lat temu kominy murowano najczęściej z cegły. Spełniały one dobrze swoje zadanie (nie było kłopotu z ciągiem), zwłaszcza jeśli były regularnie czyszczone. Niestety, gdy zdecydujemy się na unowocześnienie instalacji centralnego ogrzewania w domu i montaż kotła z automatycznym podawaniem paliwa na przykład na ekogroszek, nie obejdzie się bez modernizacji istniejącego komina. Zanim jednak przystąpimy do prac, należy się do tego dobrze przygotować, najlepiej konsultując się z doświadczonym instalatorem. Trzeba będzie również wezwać kominiarza, aby ocenił stan techniczny komina - czy nie jest popękany (a przez to nieszczelny), a także, czy jego wymiary są odpowiednie do nowego kotła.

 

 

Dlaczego trzeba zmodernizować komin?

Spaliny odprowadzane z nowej generacji kotłów na paliwa stałe mają znacznie niższą temperaturę niż te z tradycyjnych kotłów. W wyniku tego w przewodzie dymowym dochodzi do powstania kondensatu (wykroplona para wodna łączy się między innymi z tlenkami węgla i siarki, tworząc agresywne kwasy). Powstałe skropliny w bardzo krótkim czasie mogą doprowadzić do uszkodzenia komina, gdyż wnikają w cegły i zaprawę cementowo-wapienną. Zatem, jeśli istniejący komin ma właściwą średnicę do nowego kotła, trzeba zabezpieczyć go wkładem ze stali kwasoodpornej lub rurą ceramiczną.

 

W przypadku dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu:
Wydział Ochrony Powietrza
Urząd Miasta i Gminy w Skawinie
ul. Rynek 12 w Skawinie - wejście od ul. Krzywej
tel. 12 277 01 67

 

Zachęcamy również do obejrzenia filmu

 

 

źródło: TelewizjaTychy

Źródło: OP

« Powrót

Drukuj

Jakość powietrza

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Urząd Miasta i Gminy w Skawinie

Rynek 1, 32-050 Skawina

Tel. centrala: +48 12 277 01 00

Fax +48 12 277 01 10

urzad@um.skawina.net

Godziny pracy

Poniedziałek 8.00 - 17.00
Wtorek 7.30 - 15.30
Środa 7.30 - 15.30
Czwartek 7.30 - 15.30
Piątek 7.30 - 14.30

© 2009 by UMIG Skawina. Aplikacje internetowe i tworzenie stron WWW by ESC SA.