Kolejne powołanie, szkolenie i przysięga u „Terytorialsów”

14-03-2019

9 marca kolejnych 133 ochotników wstąpiło w szeregi małopolskich „Terytorialsów”. Szesnaście dni później złożą uroczystą przysięgę wojskową w podkrakowskiej Rząsce. To już czwarte szkolenie podstawowe w 11 Małopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Więcej informacji publikujemy poniżej.

Jak wygląda „szesnastka”?

Ochotników, którzy do tej pory nie pełnili żadnej formy służby wojskowej, czeka intensywne szkolenie. W szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej wstępują zarówno osoby aktywne społecznie, o ugruntowanej pozycji zawodowej, jak i te, które są jeszcze na etapie poszukiwania własnej drogi. Różnią się wiekiem, umiejętnościami, doświadczeniem zawodowym i zainteresowaniami, ale wszystkich łączy ogromny entuzjazm i chęć zadbania o bezpieczeństwo swojej lokalnej społeczności. Wszystkich żołnierzy czeka pełen cykl szkoleniowy od podstaw. W pierwszym dniu szkolenia Terytorialsi otrzymują pełen ekwipunek: mundury, buty, zasobniki oraz pozostałe elementy wyposażenia indywidualnego. Ponadto poddani zostają analizie składu ciała oraz testowi sprawności fizycznej. Wyniki badań i testu służą do określenia potencjału fizycznego żołnierzy oraz właściwego przygotowania ich do kolejnych etapów szkolenia.

Najważniejszym elementem „szesnastki” jest nauka praktycznych umiejętności. W programie szkolenia przewidziano zajęcia z podstaw taktyki, topografii, przetrwania na polu walki, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią. Ukoronowaniem szkolenia będzie tzw. pętla taktyczna, czyli sprawdzian z zakresu wszystkich nabytych umiejętności. „Szesnastka” zakończy się uroczystą przysięgą wojskową w dniu 24 marca i 14 kwietnia na terenie Jednostki Wojskowej w Rząsce.

Szkolenia podstawowe i wyrównawcze żołnierzy 11 MBOT prowadzone są w oparciu o Jednostkę Wojskową w Rząsce koło Krakowa oraz garnizonowe ośrodki szkoleniowe: „Pasternik” i „Mikuszowice”. Do zabezpieczenia szkolenia wykorzystywane są quady z napędem 4x4, przystosowane do jazdy w terenie, a także motocykle Kawasaki. Szkolenie ogniowe prowadzone jest przy użyciu najnowocześniejszych karabinków polskiej produkcji MSBS Grot (5,56mm).

Patriotyzm i rozwój osobisty

Pełnienie Terytorialnej Służby Wojskowej to nie tylko możliwość osobistego zaangażowania się we wzmacnianie systemu bezpieczeństwa państwa, ale także inwestycja w rozwój osobisty i zawodowy. W ramach służby żołnierze mają możliwość zdobycia nowych doświadczeń, uzyskania dofinansowania na naukę, poszerzenia umiejętności praktycznych oraz kształtowania hartu ducha i ciała. Uczą się, jak przezwyciężać własne słabości. Wojsko oferuje ponadto atrakcyjne kursy oficerskie, podoficerskie i specjalistyczne oraz szkolenia.

Zaproszenie dla osób, które chciałyby wspierać lokalną społeczność i podnieść swoje kwalifikacje poprzez służbę w WOT, jest nadal aktualne. Do końca roku w 11 MBOT planowane jest przeszkolenie około 250 żołnierzy. W grudniu Brygada planuje mieć przeszkolonych około 700 żołnierzy. Obok szkoleń podstawowych zaplanowano kolejne szkolenia wyrównawcze w terminach 9-16 marca, 17-24 marca, 30 marca-6 kwietnia oraz 7-14 kwietnia. Szczegółowe informacje na temat służby oraz rekrutacji do 11 MBOT można uzyskać w Wojskowych Komendach Uzupełnień: w Krakowie, Oświęcimiu, Nowym Targu, Nowym Sączu i Tarnowie.

mjr Bartosz Kubal
Oficer Prasowy
11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej

fot.: K. Przepióra, B. Jakubik.

Źródło: 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej