„Z hejtem można wygrać (...)” - warsztaty w CWR

14-03-2019

12 marca, w Biurze - Centrum Wspierania Rodziny w Skawinie przy ul. ks. J. Popiełuszki 17, odbyły się dwie edycje warsztatów pt. „Z hejtem można wygrać. O sposobach reagowania na hejt i mowę nienawiści” dla uczniów szkół podstawowych. Szczegółowe informacje publikujemy poniżej.

Celem warsztatów zorganizowanych przez Biuro – Centrum Wspierania Rodziny i Bibliotekę Pedagogiczną w Skawinie było uświadomienie uczestnikom, czym są hejt i mowa nienawiści, jakie mogą one przynieść konsekwencje oraz zapoznanie uczestników ze sposobami radzenia sobie z hejtem oraz instytucjami pomocowymi, do których można się zwrócić w przypadku zagrożenia.

W warsztatach, które prowadziła dr Lidia Ippoldt wzięli udział uczniowie klasy piątej Szkoły Podstawowej Nr 2 w Skawinie oraz klasy szóstej Szkoły Podstawowej w Rzozowie – łącznie ok. 40 osób. Podczas zajęć, po ustaleniu definicji hejtu i jego obszarów, młodzież obejrzała film o ofierze hejtu pt. „Historia Magdy” i wysłuchała fragmentu książki pt. „Oro” Marcela A. Marcela. Następnie uczniowie zastanawiali się jakie uczucia mogą towarzyszyć ofierze hejtu i w jaki sposób można jej pomóc. W kilkuosobowych zespołach układali też rozsypankę, zawierającą zasady reagowania na hejt. Na podsumowanie zajęć wysłuchali piosenki pt. „Przytul hejtera” i otrzymali kartki z numerami telefonów i adresami stron internetowych, pomocnych ofierze hejtu.

Na koniec spotkania uczestnicy warsztatów otrzymali opaski odblaskowe promujące Centrum Wspierania Rodziny oraz Opowiadania Terapeutyczne „Nastolatkiem być” wydane nakładem Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie oraz Biblioteki Pedagogicznej w Skawinie.

Źródło: CWR/Biblioteka Pedagogiczna w Skawinie