„Skawińskie Konkursy Muzyczne - Moja muzyka jest we mnie”

14-05-2019

Szkoła Muzyczna I stopnia w Skawinie już po raz piąty zaprosił młodych muzyków do udziału w konkursie pn. „Skawińskie Konkursy Muzyczne - Moja muzyka jest we mnie”. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Burmistrza Miasta i Gminy Skawina Norberta Rzepisko. Zapraszamy na relację z wydarzenia.

Przesłuchania konkursowe odbywały się od 6 do 11 maja 2019 roku.  Jest to impreza cykliczna, organizowana dla uczniów w końcowym okresie roku szkolnego - w momencie, kiedy uczniowie mają w swoim repertuarze dopracowany program konkursowy. Konkurs ma precyzyjnie określone cele:

• pobudzanie wyobraźni oraz rozbudzanie świadomości wykonawczej uczniów
  • kształtowanie świadomych i wrażliwych wykonawców oraz odbiorców sztuki,
  • wymiana doświadczeń artystycznych pomiędzy uczniami,
  • wymiana doświadczeń pedagogicznych pomiędzy pedagogami,
  • wymiana doświadczeń pomiędzy rodzicami uczniów kształcących się w różnych szkołach,
  • doskonalenie poziomu warsztatu wykonawczego oraz pedagogicznego,
  • promowanie szczególnie utalentowanych muzycznie uczniów,
  • integracja muzycznie utalentowanych uczniów z różnych szkół kształcących się u różnych pedagogów,
  • podnoszenie jakości pracy w szkołach,
  • współpraca pomiędzy szkołami muzycznymi,
  • zdobywanie doświadczenia estradowego przez uczniów szkół muzycznych,
  • integracja środowiska muzycznego na poziomie uczniowskim, nauczycielskim,
  • rozbudzenie satysfakcji wynikającej z kontaktu z publicznością.

Inne cele konkursu, nie ujęte w Regulaminie, to:

• promowanie Szkoły Muzycznej I stopnia w Skawinie,
  • promowanie Miasta Skawina,
  • promowanie wartości pielęgnowanych przez władze naszego miasta.

Od kilku lat zasięg imprezy konkursowej znacznie się poszerzył. Obecnie, swoim zasięgiem konkurs obejmuje uczniów z południowej i środkowej Polski. - Charakter naszego konkursu jest odmienny do zdecydowanej większości konkursów dla szkół muzycznych I stopnia. Promujemy przede wszystkim umiejętność wykazania osobowości artystycznej uczestników, a nie głównie wirtuozerię gry na instrumentach. Stąd – nietypowy charakter nagród - mówi dyrektor szkoły Konrad Szota.

W I etapie konkursu, w którym uczniowie konkurują ze sobą w czterech grupach wiekowych i sześciu specjalnościach (akordeon, instrumenty dęte blaszane, instrumenty dęte drewniane, fortepian, instrumenty smyczkowe, gitara i harfa), można już zdobyć nagrody pierwszego, drugiego i trzeciego miejsca oraz wyróżnienia. Wszystkie nagrody, obok dyplomów, są wzbogacone przez nagrody rzeczowe. W drugim etapie, w którym biorą udział wszyscy laureaci pierwszych miejsc w swoich grupach i kategoriach, Jury wyłania nagrodę główną Grand Prix – Osobowość Roku, oraz dziesięć równorzędnych nagród Osobowość Artystyczna. Promowanie uczniów wybitnie uzdolnionych artystycznie, zachęcanie do trudnej sztuki występów publicznych – to najważniejsza wartość wynikająca z charakteru przesłuchań naszego konkursu.

Konkurs jest organizowany przy porozumieniu pomiędzy szkołami artystycznymi: Szkołą Muzyczną I stopnia w Skawinie, Zespołem Szkół Muzycznych w Wieliczce, Szkołą Muzyczną I stopnia im. Oskara Kolberga w Czasławiu, Szkołą Muzyczną I stopnia im. Majora Hieronima Henryka Baranowskiego w Krakowie. Jury pierwszego etapu składa się z nauczycieli wymienionych szkół:

W Jury I etapu pracowały następujące osoby:

• prof. Janina Romańska – Werner - przewodnicząca
  • mgr Paweł Południak
  • mgr Konrad Pisera
  • mgr Mateusz Dudek
  • mgr Piotr Majcher
  • mgr Piotr Marczak
  • mgr Barbara Biernat
  • dr Paulina Tkaczyk
  • mgr Michał Roemer
  • mgr Olena Tumiłowicz
  • mgr Żanna Laszkiewicz
  • mgr Maria Sobeńko
  • mgr Jakub Połącarz
  • mgr Elżbieta Tomczyńska
  • mgr Antoni Majerski
  • mgr Tomasz Sowa
  • mgr Radosław Partyka
  • mgr Małgorzata Włodarczyk
  • mgr Łukasz Dobrowolski

W Jury drugiego etapu Jury zasiadli dyrektorzy współpracujących szkół oraz Burmistrz Miasta i Gminy Skawina. Przewodniczącą Jury wszystkich składów komisji w bieżącym roku była profesor Janina Romańska-Werner. Skład Jury II etapu:

• prof. Janina Romańska-Werner – przewodnicząca
  • Burmistrz MiG Skawina - Norbert Rzepisko
  • Dyrektor ZSM w Wieliczce - Izabela Szota
  • Dyrektor SM I st. w Czasławiu - Beata Miętka
  • w.z Dyrektora SM I st. w Krakowie - Agata Widłak
  • Dyrektor SM I st. w Skawinie - Konrad Szota

Wszyscy uczestnicy konkursu są uczniami klas 1 – 6 szkół muzycznych I stopnia oraz klas 1 – 6 ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia. W bieżącym roku do konkursu wpłynęło 237 zgłoszeń. Nagrody główne otrzymali:

Nagroda Grand Prix Osobowość Roku 2019 Fabian Kondela

Nagrody Osobowość Artystyczna: Ireneusz Gruszka, Nikola Hudyma, Milena Piotrowicz, Igor Zygmunt, Paulina Ból,  Krystian Łabędź, Mikołaj Wąchała, Anna Waśko, Dawid Balinaka, Wojciech Balcerzak

Skawińska szkoła muzyczna pięknie zaprezentowała się w bieżącym roku. Nasi uczniowie zdobyli dużo nagród pierwszego, drugiego, trzeciego miejsca oraz wyróżnień. Dwóch naszych uczniów zdobyło nagrody główne Osobowość Artystyczna:

•       Wojciech Balcerzak (gitara z klasy prof. Łukasza Dobrowolskiego),
  •       Igor Zygmunt (gitara z klasy prof. Wojciecha Wojtucha).

• Aleksandra Bartuś (klarnet z klasy prof. Tomasza Sowy) otrzymała Nagrodę Burmistrza Miasta i Gminy Skawina;
  • Michał Janek (fortepian z klasy prof. Marty Karbowskiej) otrzymał Nagrodę Dyrektora Szkoły Muzycznej I stopnia w Skawinie.

Źródło: Szkoła Muzyczna I stopnia w Skawinie