Stacja pomiarowa na terenie byłej Huty Aluminium

10-06-2019

Już działa! Stacja Air Smartbox wskazująca na bieżąco parametry takie jak: stężenie pyłów PM10 i PM2,5, formaldehydu, lotnych związków organicznych (VOC) oraz temperaturę, wilgotność i ciśnienie. Stacja mierzy również kierunek i prędkość wiatru. Szczegółowe informacje publikujemy poniżej.

Dzięki pomiarom w trybie ciągłym dostępny jest podgląd online na wszystkie parametry - KLIKNUJ TUTAJ.

Stacja zlokalizowana jest na ul. Piłsudskiego 23 i została zakupiona ze środków Gminy Skawina celem monitorowania poziomu ww. zanieczyszczeń powietrza wśród zakładów przemysłowych.

Air Smartbox nie jest referencyjną stacją ale pozwala na monitoring powietrza w wybranym zakresie i śledzenie trendów zmieniających się zawartości badanych substancji w powietrzu.

Poniżej krótka charakterystyka wybranych parametrów:

• Pył zawieszony PM 10 składa się z mieszaniny cząstek zawieszonych w powietrzu, będących zlepkiem różnych substancji. Pył zawieszony może zawierać substancje toksyczne, takie jak: wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, metale ciężkie oraz dioksyny i furany. Pył PM 10 to cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów (ok. jednej piątej grubości ludzkiego włosa), które mogą docierać do górnych dróg oddechowych i płuc. Poziom dopuszczalny dla stężenia średniodobowego wynosi 50 µg/m3 i może być przekraczany nie więcej niż 35 dni w ciągu roku.
  • Pył zawieszony PM2,5 to bardzo drobne cząstki: o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych, płuc oraz przenikać do krwi. Poziom dopuszczalny dla stężenia średniorocznego dla pyłu PM 2,5 wynosi 25 µg/m3.
  • Formaldehyd jest obecny w wielu produktach, także żywnościowych, z którymi stykamy się na co dzień i może być w wysokich stężeniach bardzo niebezpieczny dla zdrowia. Formaldehyd dostaje się do organizmu zazwyczaj przez układ oddechowy.
  • Lotne związki organiczne (LZO, ang. VOC) to grupa szkodliwych dla zdrowia związków organicznych, które bardzo łatwo utleniają się przedostając do otoczenia. Znajdują się w wielu produktach wykorzystywanych w domu, takich jak farby, kleje, niektóre kosmetyki i środki czystości.

Dodatkowych informacji udziela:

Aleksandra Basiura, Justyna Sekuła