Rodzinny konkurs kulinarny „Jemy zdrowo” rozstrzygnięty

12-06-2019

Wczoraj na skawińskim rynku odbył się finał czwartej edycji rodzinnego konkursu kulinarnego. W imprezie organizowanej przez Stowarzyszenie „Juvenilis - z młodzieńczą siłą” udział wzięli mieszkańcy naszej gminy. Konkurs organizowany był w ramach realizacji zadania publicznego współfinansowanego ze środków gminy Skawina.

Tematem tegorocznego konkursu kulinarnego było zdrowe odżywianie się. Złe nawyki żywieniowe i nieodpowiednia dieta mogą być przyczyną wielu schorzeń i dolegliwości. Z kolei  wszelkie zmiany nawyków żywieniowych należy wprowadzać z rozsądkiem. Do tego potrzebna jest nie tylko świadomość że warto się zdrowo odżywiać ale również odpowiednia wiedza, że zdrowo się odżywiać to znaczy odżywiać się z głową. Dlatego też tegoroczną edycję naszego konkursu poświęciliśmy właśnie tej tematyce.

Podczas konkursu obecni na rynku mieszkańcy wysłuchali krótkiej prelekcji na temat zasad związanych ze zdrowym odżywianiem się, prowadzoną przez doświadczonego dietetyka. Po wysłuchaniu prelekcji osoby chętne mogły sprawdzić swoją wiedzę na temat zdrowego odżywiania się poprzez napisanie krótkiego testu wiedzy. Tradycyjnie już w naszym konkursie był czas na gotowanie.

Jak co roku do naszego konkursu zgłosiły się osoby, które przyniosły ze sobą przygotowane przez siebie (w domowych warunkach) „zdrowe” dania. Każdy z pięciu uczestników z wielkim zaangażowaniem zaprezentował swoje potrawy. Oceny zgłoszonych do konkursu dań dokonało jury złożone z przedstawiciela naszego stowarzyszenia i dwóch profesjonalnych mistrzów kuchni. Oceniane były:
  • smak;
  • kompletność i odpowiednia proporcja poszczególnych składników odżywczych przygotowanych dań;
  • a także sposób ich podania.

Zwycięzcą konkursu została Pani Anna która wspólnie z synami przygotowała tatrę, zupę krem, deser i lemoniadę. Drugie miejsce zajęła Pani Kinga za przygotowanie dania z lekkim mięsem drobiowym w otoczeniu kilku rodzajów kasz i ryżu. Trzecie miejsce przypadło w udziale Pani Marcie za doskonały na upalne dni chłodnik z czerwonych buraczków w warzywami i jajkiem.  Czwarte miejsce jury przyznało ex aequo dwóm uczestniczkom. Pani Annie za przygotowanie ciasta pełnego bakalii i owoców oraz  Pani Dominice za placki fit. Wszystkie osoby, które napisały test wiedzy o zdrowym żywieniu otrzymały drobne upominki a dla „gotujących” uczestników naszego konkursu przewidzieliśmy cenne nagrody w postaci kuchennych sprzętów AGD.

Z roku na rok nasz konkurs cieszy się coraz to większym zainteresowaniem, dlatego już dziś zapraszamy mieszkańców naszej gminy do udziału za rok - w piątej już edycji.

Anna Wąsowicz

Źródło: Juvenilis - z młodzieńczą siłą