Aktualności OP

Protest mieszkańców „Dość smrodu z Valeo”

02-07-2019

„Dość smrodu z Valeo” - pod takim to hasłem, w niedzielę 9 czerwca 2019 r. o godzinie 14:00, ze Błoń Skawińskich rozpoczął się protest przeciwko uciążliwej działalności zakładu Valeo, organizowany przez mieszkańców Miasta i Gminy Skawina, wspieranych przez Skawiński Alarm Smogowy. Szczegóły poniżej.

- Najbardziej namacalnym świadectwem emisji zakładu jest smród, który w pogodę taką jak ta, kiedy jest upalnie, a kiedy się ochładza wieczorami, uniemożliwia mieszkańcom otwieranie okien, przebywanie na zewnątrz. Po prostu strasznie tam śmierdzi w promieniu kilkuset metrów dookoła. Mamy po prostu dość - mówi Bartłomiej Lisowski ze Skawińskiego Alarmu Smogowego. - Mamy dwa postulaty: zatrzymać smród i monitorować to, czym Valeo każe nam oddychać! Nie idziemy po to, żeby zamykać zakłady, nie idziemy po to, żeby likwidować miejsca pracy. Nie idziemy również po to, by później zasilić szeregi jakiejś partii politycznej – podkreślali organizatorzy marszu ze Skawińskiego Alarmu Smogowego. - Musimy wiedzieć, czym oddychamy, to nasze prawo. Musimy wymusić hermetyzację produkcji. Na razie nikt nie sprawuje nad tym kontroli. Nikt nie wie, ile sumarycznie wydobywa się toksycznych substancji z zakładów w mieście. To protest przeciwko tym, którzy nasze największe dobro, powietrze, mają za nic - dodają.

(źródło: InfoSkawina).

D Z I Ę K U J E M Y
MIESZKAŃCOM  ZA  ZAANGAŻOWANIE!

Burmistrz Miasta i Gminy Skawina zaznacza, że protest mieszkańców Skawiny jest wyrazem zniecierpliwienia brakiem postępów w realizacji umowy społecznej, jaką firma Valeo Autosystemy Sp. z o.o. podpisała z Gminą Skawina w lipcu 2018 r. Celem tego porozumienia było ograniczenie uciążliwości zapachowych w możliwie najkrótszym czasie.

- Minął rok i wszyscy niestety obserwujemy brak znaczących postępów w realizacji deklaracji złożonych w 2018 r. Deklaracje podjęcia działań na rzecz czystego powietrza podjąłem także ja osobiście. Podobnie jak Państwo jestem mieszkańcem Skawiny, oddycham tym samym powietrzem i solidaryzuję się z mieszkańcami w proteście. We współpracy ze Skawińskim Alarmem Smogowym przyjęliśmy program działań obejmujący m.in. powołanie Rady Naukowej, której działania można określić słowami zbadać, zidentyfikować, zredukować. - mówi Norbert Rzepisko. (pełna treść informacji: TUTAJ)

Źródło: InfoSkawina

Jednocześnie informujemy ze w zakładce Emisja w przemysłu - VALEO" zamieszczono przesłane Sprawozdanie z realizacji umowy społecznej pomiędzy Gminą Skawina a Valeo Autosystemy Sp. z o.o. w nawiązaniu do stanowiska Rady Społecznej i pisma Burmistrza Miasta i Gminy w Skawinie.

WALKA  O CZYSTE POWIETRZE  TRWA!