O co chodzi z powietrzem przy byłej Hucie | Pytania i odpowiedzi

13-07-2019

W piątek władze Skawiny poinformowały o niepokojących wynikach ze stacji pomiarowej zlokalizowanej na terenie dawnej Huty Aluminium. Jeszcze we czwartek zebrał się Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego. Jak długo działa urządzenie, co zostało zrobione – na te oraz inne pytania znajdą Państwo odpowiedź w poniższym tekście.

Jak długo działa urządzenia na terenie byłej Huty Aluminium?

Urządzenie zostało zamontowane w czerwcu. W tym tygodniu mieliśmy już wyniki z całego miesiąca.

Co dokładnie wiemy?

W godzinach wieczornych i nocnych, wzrasta emisja lotnych związków organicznych (LZO). Wzrasta tak bardzo, że przekracza możliwości pomiarowe stacji monitoringowej tj. 30000 [ppb]. Sytuacja ta powtarzała się kilkukrotnie od 18 czerwca. Niepokoi nas też wysoki poziom stężeń formaldehydu.

Czy urządzenie zainstalowane na terenie Huty jest wiarygodne?

Zapytaliśmy dostawcę i otrzymaliśmy odpowiedź twierdzącą. Jednak wiążące będą wyniki akredytowanych stacji badawczych. Jest to urządzenie niereferencyjne dlatego chcemy potwierdzić jej odczyty akredytowanymi badaniami. Jednocześnie trzeba pamiętać, że tzw. lotne związki organiczne to liczna grupa substancji mających różne właściwości w zależności od ich stężenia.

Kto umieścił to urządzenie na terenie byłej Huty Aluminium?

Urządzenie zakupiła Gmina Skawina, z inicjatywy Wydziału Ochrony Powietrza. Trzy kolejne urządzenia dotrą do nas jeszcze w lipcu. Zrobiliśmy to, by nasza wiedza na temat problemu, z którym się mierzymy była jak największa. Tylko w ten sposób możemy poruszyć władze państwowe. Bez wsparcia instytucji rządowych gmina może niewiele zrobić.

Kto wie o tych wynikach?

Poinformowane zostały służby państwowe, na czele z przedstawicielami rządu. Tylko we współpracy z Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska możliwe będzie postawienie przy ulicy Piłsudskiego w Skawinie akredytowanej stacji pomiarowej.

W Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska w Krakowie wnioskowaliśmy o interwencję i przeprowadzenie badań kontrolnych. Natomiast od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego oraz Starostwa Powiatowego w Krakowie (instytucje odpowiedzialne za wydawanie pozwoleń na emisję pyłów i gazów) chcemy uwzględnienia odczytów ze stacji pomiarowej przy analizie wpływu emisji z zakładów przemysłowych ubiegających się o zmianę lub wydanie decyzji.

Jakie dalsze działania będę podejmowane?

W pierwszej kolejności burmistrz spotka się ze wszystkimi firmami zlokalizowanymi na terenie byłej Huty Aluminium. Takie spotkanie zaplanowane jest już na najbliższy poniedziałek o dalszych krokach będziemy informować na bieżąco. Wszystkie działania będą prowadzone transparentnie.

Źródło: OP