Jubileusz współpracy z Thetford i Turčianskimi Teplicami

13-09-2019

Rok 2019 jest dla Skawiny rokiem jubileuszowym. W miniony weekend obchodziliśmy 20.lecie podpisania umowy partnerskiej z Turčianskimi Teplicami (Słowacja) oraz 15.lecie współpracy z Thetford (Anglia). W dniach 6-8 września gościliśmy w Skawinie przedstawicieli naszych miast partnerskich.

Skawinę odwiedziły: Turčianskie Teplice (Słowacja), Thetford (Wielka Brytania), Hürth (Niemcy), Holešov (Czechy). W programie naszych gości był krótki pobyt w Krakowie a w zdecydowanej większości był to czas spędzony w samej Skawinie i sołectwach naszej gminy. Był to czas spędzony z mieszkańcami i działaczami skawińskich organizacji pozarządowych. Spacer po parku i skawińskich błoniach, dał pretekst do sprawdzenia jak się mają „drzewa przyjaźni” sadzone przed kilkoma lat. Każde z nich przypisane do innego miasta partnerskiego na co dzień upiększa nasz skawiński krajobraz. To taki „namacalny” symbol naszej współpracy. Tym nieco trudniejszym do pokazania są relacje, jakie przez lata udało się nawiązać np. kolejnym rocznikom szkół uczestniczących w wymianach.

Po co ta współpraca?
Coraz rzadziej pada to pytania -  zawsze chętnie odpowiadamy:  dla przyszłości, dla naszych dzieci, dla dobra jedności Europy. Każda podróż uczy, bogatsi o te doświadczenia zmieniamy siebie i najbliższe otoczenie, ćwiczymy język, podglądamy rozwiązania, inwestycje, dobre praktyki, rozwijamy się!

Gospodarzami gali jubileuszowej byli Krystyna Droździewicz Prezes Skawińskiego Stowarzyszenia Partnerstwa Miast oraz Norbert Rzepisko Burmistrz Miasta i Gminy Skawina. Wieczór uświetnił występ uczniów Szkoły Muzycznej: Igor Zygmunt, Michał Janek, Sabina Przebinda, Jan Goluch, Jeremiasz Ożóg, Nikola Mazgaj i Lesław Ryński, uczniowie i absolwenci: Wojciecha Wojtucha, Marty Karbowskiej, Lesława Ryńskiego. Uroczystość zakończyły okolicznościowe przemówienia Burmistrzów Thetford, Turčianskich Teplic, Ewy Malinowskiej i Stanisława Paca.

Ostatni dzień pobytu to czas intensywnych spotkań z mieszkańcami podczas III Dnia Organizacji Pozarządowych i Inicjatyw Społecznych. Delegacja z Holešova na czele z burmistrzem Rudolfem Seifertem przekazała na stoisko SSPM materiały promocyjne oraz ulotki dotyczące miasta i atrakcji turystycznych Moraw Wschodnich. Dziękujemy za odwiedziny, dziękujemy za wspólny czas, deklarujemy chęć dalszej pracy na rzecz dobrej współpracy naszch miast.

Turčianskie Teplice

Pierwsze kontakty zostały nawiązane na kanwie prywatnych spotkań ówczesnego burmistrza Skawiny Stanisława Paca z burmistrzem Turčianskich Teplic Jozefem Turčanym    w słynnych już basenach ciepłych, uzdrowiskowych wód. Wstępne porozumienie podpisano podczas wizyty słowackiej delegacji w Skawinie we wrześniu 1999r. na dożynkach powiatowych.  Uchwałę o partnerstwie miast skawińscy radni podjęli na sesji Rady Miejskiej w dniu 20 października 1999 r. W dniu 12 listopada tego samego roku w Turčianskich Teplicach w sali dworu „Divaky” podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej, Skawina zyskała nowego słowackiego przyjaciela. Wtedy to    została  podpisana  przez ówczesnego burmistrza Skawiny Stanisława Paca, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Skawinie Marka Ptaka i burmistrza Turčianskich Teplic Jozefa Turčianego umowa partnerska między Skawiną i TT.  Na 20 lat owocnej współpracy złożyło się wiele wizyt oficjalnych, spotkań różnych grup mieszkańców, wymiana młodzieży, zespołów artystycznych, chórów, coroczna rywalizacja straży pożarnych, chwile uroczyste i te bardziej prywatne, ale zawsze towarzyszyła temu wola współpracy i przyjaźni.

Thetford

W kwietniu 1991 r. sześcioosobowa delegacja ze Skawiny z władzami miasta w osobach Przewodniczącego Rady Miasta Janusza Solarza i  Burmistrza Jacka Krupy odwiedziła Hürth i miasta partnerskie Hürth – Spijkenisse w Holandii  oraz Thetford w Anglii, gdzie zapoznała  się z  formami współpracy partnerskiej.

Trwające od 1991 r. kontakty z miastem Thetford zacieśniły się po spotkaniu i rozmowach z ówczesnym Burmistrzem Derekiem Mortimerem w trakcie uroczystości 25.lecia nadania praw miejskich Hürth oraz po wizycie w Skawinie Mary Page, byłej Burmistrz Thetford. Przyjacielskie stosunki, po podjęciu uchwały przez Radę Miejską w Skawinie, zostały przypieczętowane oficjalną umową podpisaną 11 listopada 2004r. w Skawinie oraz ratyfikowaną 9 kwietnia 2005r. w Thetford. Był to dla skawinian moment szczególny, gdyż cała Polska była wówczas pogrążona w głębokiej żałobie po śmierci Jana Pawła II. W pamięci polskiej delegacji zapisała się przemowa, którą wygłosił w języku polskim w imieniu Stowarzyszenia Miast Partnerskich w Thetford ówczesny jego Prezes, niezapomniany  Barrie Nut.

Z Thetford łączy nas też osoba człowieka wyjątkowego, Stefana Żurowskiego-kombatanta, byłego żołnierza II Korpusu Armii Polskiej na Zachodzie, walczącego pod dowództwem generała Władysława Andersa,  który po wojnie związał swe losy z Thetford. Kolejne lata współpracy z Thetford to wizyty delegacji oficjalnych i członków obu stowarzyszeń w Skawinie i Thetford, spotkań które niezmienne były i są okazją do wymiany doświadczeń oraz zbliżenia mieszkańców obu miast. Oprócz kontaktów indywidualnych odnotować możemy również wymianę doświadczeń między przedsiębiorcami. To również współpraca z Thetford Twinning Association i wspólne projekty oparte na wymianie rodzin.

Źródło: SSPM