Tydzień Wolontariatu w Szkole Podstawowej nr 4

28-12-2009

W dniach od 14 do 18 grudnia w Szkole Podstawowej nr 4 w Skawinie trwał Tydzień Wolontariatu – Szkoły bez przemocy. W jego ramach uczniowie, nauczyciele oraz rodzice uczestniczyli w następujących akcjach i spotkaniach:

1.    Akcja „Nie potrzebujesz-przekazujesz”. Uczniowie przynosząc rzeczy już niepotrzebne ale jeszcze w dobrym stanie, włączyli się w projekt „AKADEMIA 3R” oraz akcję Szkolnego Koła Caritas. Zebrane piórniki, pluszaki i wiele innych rzeczy trafią do potrzebujących dzieci z domu dziecka.

2. Akcja „Pomóż zwierzakom przetrwać zimę” zaproponowana przez Skawińskie Stowarzyszenie Pomocy dla Zwierząt zachęciła uczniów i ich rodziców do zebrania produktów żywnościowych dla zwierząt, pomagając tym samym wyżywić podopiecznych Stowarzyszenia.

3. Przedświąteczna Loteria Fantowa – w ramach działalności Szkolnego Koła Caritas przygotowano około 500 losów. Pieniądze pozyskane ze sprzedaży losów w całości zostaną przeznaczone na potrzeby jadłodajni dla ubogich przy parafii pw. Św. App. Szymona i Judy Tadeusza w Skawinie. Losowanie nagród pozyskanych dzięki sponsorom będzie miało miejsce 22 grudnia.

4. 15 grudnia 2009 roku odbyło się spotkanie uczniów z przedstawicielami wolontariatu niektórych organizacji działających na terenie miasta i gminy Skawina. Wolontariusze starali się przybliżyć ideę swojej działalności oraz zaszczepić w młodych sercach bezinteresowną chęć niesienia pomocy drugiemu człowiekowi czy też zwierzętom. Szkołę w tym czasie odwiedzili:

• Grażyna Zebranowicz – wolontariusz ze Skawińskiego Stowarzyszenia Pomocy dla Zwierząt
  • Urszula Wiącek – wolontariusz Fundacji „Dar Serca”
  • Anna Bahyrycz – mama naszych uczniów – Wykładowca akademicki prowadząca wolontaryjną działalność na terenie naszej szkoły-cotygodniowe spotkania z uczniami w Akademii Umiejętności Matematycznych
  • Ks. Wiesław Baniak – wolontariusz Zgromadzenia Sług Miłości – Guanellianie
  • Ks. Dariusz Pacula – wolontariusz Caritas
  • Andrzej Szczypczyk – wolontariusz Wspólnoty Wiara i Światło „Kruszynki”.

Podczas spotkania uczniowie mieli okazję zapoznać się z historią, działalnością oraz głównymi założeniami wolontariatu. Cennym doświadczeniem były świadectwa czynionego dobra głoszone przez zaproszonych gości. Wywołały one u uczniów zaciekawienie, pojawiło się także sporo pytań. Dzieci otrzymały również informacje, w jaki sposób (w miarę chęci) będą mogły włączyć się w działalność fundacji i stowarzyszeń, by również móc świadczyć dobro innym ludziom.

5. Powstanie projektu „Starszy brat starsza siostra w szkole” angażującego uczniów klas starszych w pomoc w nauce młodszym kolegom. Pomoc ta połączona będzie z zabawą i wspólnym, aktywnie spędzonym czasem. Celem organizowanej pomocy jest włączenie się uczniów w działalność wolontaryjną w szkole, wzbudzenie u nich chęci niesienia pomocy.

Koordynatorem akcji na terenie szkoły jest pani Renata Mlostek.