Multicentrum w Skawinie

18-08-2010

23 lipca 2010 roku Zarząd Województwa Małopolskiego podjął decyzję o dofinansowaniu projektu pn. „Mulitcentrum w Skawinie. Multimedialny punkt dostępu do Internetu i usług publicznych”, który Gmina Skawina złożyła w ramach Działania 1.2 „Rozwój społeczeństwa informacyjnego” Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

źródło: PZ

Projekt zakłada remont części budynku (tzw. pawilonu Skawa) o pow. 260 m2 i utworzenie w nim MULTICENTRUM. Wartość projektu to 2 255 000,00 zł, natomiast wnioskowana kwota dofinansowania wynosi 1 271 250,00 zł.

Multicentrum (MC) będzie interaktywnym i wielofunkcyjnym punktem dostępu do Internetu i najnowocześniejszych technologii informacyjnych świadczącym szeroki wachlarz usług publicznych. MC zaplanowano tak, aby było ono optymalnie wykorzystane w ciągu całego dnia, jak i tygodnia. W dni robocze w godzinach porannych i wczesnopopołudniowych głównymi odbiorcami oferty MC będą zorganizowane grupy szkolne (uczniowie i nauczyciele), grupy 50+ oraz indywidualni odbiorcy. Popołudnia i weekendy to głównie czas dla rodziców z dziećmi oraz kółka zainteresowań dla dzieci i młodzieży. Oczywiście oferta MC będzie cały czas udostępniana chętnym, a przyjęte założenie wynika jedynie ze zwyczajowego harmonogramu dnia.

Multicentrum będzie także interdyscyplinarnym, interaktywnym w pełni multimedialnym centrum edukacji i rozrywki, dającym możliwość realizacji atrakcyjnych zajęć w oparciu o technologie informacyjne i komunikacyjne. MC to stanowiska komputerowe wyposażone w specjalnie zaprojektowany, wspomagany komputerowo nowoczesny system edukacyjny, umożliwiający poznawanie nowych technologii, zjawisk przyrodniczych, chemicznych, sztuki, muzyki, techniki oraz języków obcych. Z tego względu oferta zajęć w Multicentrum będzie stanowiła zarówno atrakcyjną propozycję spędzenia wolnego czasu dla osób w różnym wieku, jak również będzie znakomitym uzupełnieniem i rozszerzeniem szkolnych zajęć dydaktycznych z różnych dziedzin wiedzy.

Multicentrum będzie się składać z 8 obszarów funkcjonalnych:

MULTIDZIECIAK - To zajęcia adresowane do dzieci w wieku od 5 do 8 lat, składające się z zabaw integracyjnych przy komputerach z wykorzystaniem interaktywnego oprogramowania oraz klocków z których tworzone będą modele różnych urządzeń.
MULTISZTUKA – Głównym celem jest popularyzacja wiedzy na temat sztuk plastycznych - ich historii, technik twórczych oraz współczesnych narzędzi elektronicznych wspomagających artystę w tworzeniu dzieła. Pomagać w tym będą odpowiednie programy komputerowe umożliwiające m.in. tworzenie animacji, edukacyjne programy komputerowe, wirtualne muzea, filmy o tematyce związanej ze sztuką, aparat fotograficzny, kamera, tablet.
MULTIMUZYKA - Celem zajęć jest popularyzacja wiedzy na temat muzyki: poszczególnych gatunków muzycznych, twórców, instrumentów itp. Wyposażenie techniczne tego modułu umożliwi realizację zajęć obejmującego problematykę teorii muzyki i wykorzystanie nowych technologii informacyjnych w tworzeniu własnych kompozycji muzycznych. Ponadto użytkownicy będą mieli możliwość wypożyczenia nagrań utworów muzycznych oraz literatury dotyczącej historii i teorii muzyki.
MULTINAUKA - Podstawowym celem zajęć w tym module jest popularyzacja wiedzy
z zakresu nauk empirycznych w oparciu o prezentacje laboratoryjnych doświadczeń naukowych oraz zapoznanie uczestników z metodami automatyzacji procesów produkcyjnych oraz konstrukcją maszyn i robotów. Dzięki modułom edukacyjnym oraz dołączonemu oprogramowaniu komputerowemu warsztat ten może stanowić wstęp do opanowania sztuki programowania pracy urządzeń zautomatyzowanych.
MULTILINGUA - Będzie wspierał naukę języków obcych dla różnych grup wiekowych i na różnych poziomach. Oferta multimedialna dostępna na miejscu w Multicentrum uzupełniona zostanie programami edukacyjnymi i literaturą do wypożyczania.
MULTISENIOR - W oparciu o bazę sprzętową poszczególnych, wymienionych wyżej warsztatów Multicentrum możliwe będzie konstruowanie atrakcyjnej oferty dla różnych grup odbiorców. Jedną z możliwości jest prowadzenie zajęć z osobami starszymi, pragnącymi zaznajomić się z nowoczesnymi technikami komputerowymi - internetem, pocztą elektroniczną, edytorami tekstów, bazami danych.
MULTIOBYWATEL - Wyposażenie techniczne Multicentrum będzie również stanowiło podstawę realizacji szerokiej oferty dla mieszkańców Skawiny i całego regionu. Celem tego obszaru jest wsparcie i umożliwienie dostępu do najnowocześniejszych technologii informacyjnych oraz przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu.
e-MULTI - każdy z dostępnych w Multicetrum komputerów będzie posiadał dostęp do szerokopasmowego internetu, drukarki sieciowej i skanera. Oprócz tego będzie istniała możliwość skorzystania z faxu i kserokopiarki, a także wypożyczania audiobooków, programów edukacyjnych (np. do nauki języków obcych) oraz pomocy metodycznych dla nauczycieli na nośnikach elektronicznych.

Multicentrum dostosowane będzie ponadto do korzystania przez osoby starsze i niepełnosprawne.