Zakończenie sezonu narciarskiego w Skawinie

30-04-2012

„Jeśli nie postawimy na sport, nie będziemy się rozwijać” – powiedział jeden ze sponsorów zawodów narciarskich organizowanych dla dzieci i młodzieży przez Małopolski Okręgowy Związek Narciarski. W ostatnią sobotę kwietnia do Skawiny zawitało ponad stu dwudziestu młodych pasjonatów dwóch desek z całej Małopolski.

Wraz z rodzicami i trenerami przybyli do Ośrodka Kulturalno-Rekreacyjnego Gubałówka, by podsumować wojewódzkie zakończenie sezonu narciarskiego, które honorowym patronatem objął Burmistrz Miasta i Gminy Skawina  Adam Najder. Do naszego miasta przyjechali najlepsi – zwycięzcy XXIV Ligi Dzieci i Młodzieży MOZN w Narciarstwie Zjazdowym BRUGI CUP 2012. Organizatorem spotkania był Małopolski Okręgowy Związek Narciarski oraz Stowarzyszenie Sportowe SKIMKA ze Skawiny. Wśród zaproszonych gości znaleźli się Burmistrz Miasta i Gminy Skawina Paweł Kolasa, Przewodniczący Komisji ds. Kultury Fizycznej i Sportu Artur Wątor, przedstawiciele Małopolskiego Kuratorium Oświaty, Polskiego Związku Narciarskiego, Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu Miasta Krakowa, przedstawiciele klubów tremujących młodzież, sędziowie, dyrektorzy szkół i licznie zgromadzeni rodzice młodych mistrzów. Specjalny list do MOZN z okazji uroczystego zakończenia sezonu przesłał Marszałek Województwa Małopolskiego, Marek Sowa, który wyraził słowa uznania dla trenerów i zawodników oraz dla MOZN za upowszechnianie narciarstwa w regionie. Specjalne podziękowania przekazał SKIMCE jako współorganizatorowi uroczystości. Burmistrz Kolasa powiedział, że bardzo się cieszy, iż Skawina, za pośrednictwem SKIMKI, oferuje swoim mieszkańcom kolejną aktywność sportową. Dodał, że sport to coś, co procentuje na całe życie. Z kolei przedstawiciel Kuratorium Oświaty, kurator Artur Pasek, pogratulował młodym ludziom zapału, wytrwałości i umiejętności przezwyciężania samych siebie.

Na początku uroczystości Janusz Nowak, prezes SKIMKI, podziękował wszystkim sponsorom oraz Rodzicom zawodników za pomoc w organizacji sezonu narciarskiego, a następnie trener SKIMKI Roman Styrylski wręczył wszystkim zawodnikom SKIMKI (22) biorącym udział w tegorocznej lidze MOZN pamiątkowe statuetki narciarza oraz plecaki wypełnione słodkościami. Było to podziękowanie z trud włożony w treningi, zawody i turnieje minionego sezonu narciarskiego.

Prezes MOZN, Maciej Trzciński, przedstawił zwycięzców w poszczególnych kategoriach wiekowych, a dyplomy, medale i nagrody wręczali im Burmistrz Kolasa oraz Jan Bisaga były trener kadry narodowej alpejek narciarskich. Wśród nagrodzonych (ich pełną listę można zobaczyć na stronie www.mozn.pl) znaleźli się zawodnicy SKIMKI, którzy w ostatnim sezonie osiągnęli znaczące sukcesy w Lidze Małopolskiej:

• Mateusz Bucki (3. miejsce);
  • Oliwia Kutermak (4. miejsce);
  • Anna Nowak (6. miejsce);
  • Michał Styrylski (6. miejsce);
  • Mariusz Styrylski (9. miejsce);
  • Natalia Sulicka (10. miejsce);
  • Andżelika Mazur (11. miejsce);
  • Tomasz Palonek (11. miejsce);
  • Dawid Bucki (12. miejsce).

Z kolei w Ogólnopolskim Finale Lig Alpejskich SKIMKĘ reprezentowało aż siedmiu zawodników, którzy zdobyli pięć medali i uplasowali się na wysokich miejscach. Złoto wywalczyli Anna Nowak (juniorka młodsza) i Dawid Bucki (junior młodszy), brąz Oliwia Kutermak (grupa dzieci), Michał Styrylski (młodzik) oraz Mariusz Styrylski (junior). Bardzo dobrze zaprezentowali się również Andżelika Mazur (7. miejsce), Natalia Sulicka (8. miejsce) oraz Mateusz Bucki (23. miejsce).

W zawodach MOZN uczestniczą również kluby trenujące młodych zawodników oraz szkoły, do których oni uczęszczają. SKIMKA obroniła w tym sezonie wysoką 6. lokatę (ustąpiła jedynie potęgom narciarskim takim jak Narciarnia Nowy Sącz, Sport Szok, MKS Babia Góra, Yeti czy Glosator). Wysokie miejsca swoim szkołom zapewnili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Skawinie (10. miejsce w kategorii szkół podstawowych) i Gimnazjum nr 1 (7. miejsce w kategorii gimnazjów).

„Sport – narciarstwo to coś, w co warto inwestować. – mówi Janusz Nowak. Kształtuje charakter, wymaga wyrzeczeń, bo trzeba wcześnie rano wstać, spędzać po kilka godzin na mrozie w czasie zawodów, kilka razy w tygodniu uczestniczyć w treningach, a przy tym dbać o dobre wyniki w szkole, ale przynosi niezwykłą satysfakcję, rozwija nie tylko ciało, ale i umysł, ćwiczy silną wolę. Poza tym daje tyle energii, że starcza jej jeszcze na inne aktywności. Takie twarde charaktery mają właśnie zawodnicy SKIMKI”.

tekst: Renata Bysina

Źródło: SWSiR Skimka