W Przemyślanach odsłonięto pomnik Emiliana Kowcza

21-05-2012

Miesiąc maj to czas obfitujący w spotkania i kontakty z naszymi zagranicznymi przyjaciółmi. W drugim tygodniu maja oficjalna delegacja Gminy Skawina udała się za naszą wschodnią granicę do ukraińskiego miasta partnerskiego Przemyślany. Wizyta ta związana była z odsłonięciem pomnika Emiliana Kowcza.

Gminę Skawina reprezentowali przedstawiciele władz samorządowych: Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Skawina Paweł Kolasa, Asystent Burmistrza Magdalena Hankus oraz przedstawiciele Skawińskiego Stowarzyszenia Partnerstwa Miast: Prezes Zarządu Sergiusz Romański oraz Członek Zarządu Grażyna Wójcik. Wizyta skawińskiej delegacji związana był uroczystym odsłonięciem pomnika ukraińskiego duchownego, Emiliana Kowcza.

Setki zgromadzonych ludzi modliło się podczas uroczystości poprzedzającej odsłonięcie postumentu. O randze i wadze uroczystości świadczy także liczba duchownych biorących udział w liturgii. Tysiąc kapłanów z całej Ukrainy uczestniczyło we mszy koncelebrowanej przez zwierzchnika ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego Światosława Szewczuka. W gronie zaproszonych znaleźli się ponadto: Leopold Kozłowski - polski muzyk - pianista, ostatni Klezmer Galicji, którego ojciec był wielkim przyjacielem Emiliana Kowcza, John Puhlevych - dyrygent, Svetlana Tyapina - przedstawicielka Ambasady Izraela, Jarosław Drozd - Konsul Generalny RP we Lwowie, Maria Matios - ukraińska poetka i pisarka oraz Ivan Vasiunyk - Wicepremier Ukrainy.

Dzień 11 maja 2012 roku zapisał się pięknymi literami na kartach historii Przemyślan, Emilian Kowcz był i jest wielką postacią kultury naszych wschodnich sąsiadów. Pomnik powstał dzięki zaangażowaniu wielu osób. 30 darczyńców - przedstawicieli różnych narodów, ludzi różnych wyznań, dołożyło swoją cegiełkę do jego powstania. Projekt ponad dwumetrowego postumentu, odlanego z brązu, wykonał rzeźbiarz Vladimir Odrekhivski we współpracy z architektem Ołeksandrem Yaremą, Alexandrem Libychem, Dennisem Belyuhom i Aleksandrem Matushkovym. Skawińska delegacja złożyła po uroczystościach religijnych biało-czerwony wieniec, oddając tym samym hołd zamordowanemu i zaznaczając polską obecność na uroczystościach.

BIOGRAFIA  DUCHOWNEGO:

Męczennik obozu koncentracyjnego na Majdanku w Lublinie, urodził się w 1884 r. w Kosmaczu na Huculszczyźnie. W latach 1919-1921 pełnił funkcję kapelana przy Armii Halickiej, walczącej o niepodległość Ukrainy. Bł. Emilian poniósł śmierć męczeńską w obozie koncentracyjnym na Majdanku. Jeszcze w latach 70., kiedy rodzina ks. Emiliana chciała zdobyć oficjalne informacje o jego pobycie i śmierci, w biurze na Majdanku otrzymała odpowiedź, że nie było tu żadnych Ukraińców ani księży.

W 1922 r. zostaje proboszczem wspólnoty greckokatolickiej miasteczka Przemyślany (Peremyszlany), gdzie przebywał 20 lat, aż do uwięzienia. Ks. Emilian rozwinął wszechstronną działalność religijną i społeczno-kulturalną. Był dobrym i przekonywującym kaznodzieją. Popadał niekiedy w konflikty z władzą państwową, był bowiem zdecydowanym rzecznikiem suwerenności politycznej i kulturalnej Ukraińców. Ale niepodległościowe poglądy i działalność ks. Emiliana nie były związane w jakikolwiek sposób z uczuciem wrogości wobec Polski i Polaków. Za swoje zbyt odważne wypowiedzi musiał przeżyć liczne rewizje policyjne, a nawet krótkie, lecz dotkliwe przesłuchania i więzienie. Szczególnego znaczenia nabrała wówczas sytuacja miejscowych Żydów. Ks. Emilian w najróżniejszy sposób próbował bowiem uchronić swoich żydowskich sąsiadów od niechybnej śmierci. Z narażeniem życia nie wahał się katechizować i ochrzcić tych, którzy go o to prosili. To stało się przyczyną jego aresztowania w grudniu 1942 r. W lwowskim więzieniu przy ul. Łąckiego odmówił podpisania zobowiązania, że przestanie pomagać ludziom, w tym przede wszystkim Żydom, gdyż byłoby to sprzeczne z jego powołaniem kapłańskim i uwłaczałoby ludzkiej godności. 27 czerwca 2001 we Lwowie został ogłoszony błogosławionym przez Jana Pawła II wraz z innymi męczennikami Kościoła greckokatolickiego.

Zapraszamy do galerii zdjęć!

Źródło: PSW