Spotkanie z Konsulem Generalnym Ukrainy w SOSz-W

23-06-2012

We środę, 20 czerwca, w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Skawinie odbył się „Dzień Europejski” z udziałem Konsula Generalnego Ukrainy Witalijem Maksymenko. Spotkanie to było między innymi okazją do zainagurowania projektu „EURO 2012 - przeżyjmy to jeszcze raz!” realizowanego pod egidą SSPM.

Podczas spotkania, które obchodzono pod hasłem „Europa w szkole - szkoła w Europie”, zaprezentowano bogaty program artystyczny oraz relację uczniów z ich wyjazdu do Berlina w ramach projektu „Skawińska Młodzież w Berlinie” realizowanego przez Skawińskie Stowarzyszenie Partnerstwa Miast - współfinansowanego ze środków budżetu Gminy Skawina.

W spotkaniu uczestniczyli znamienici goście i jednocześnie przyjaciele SOSzW: Urszula Stochel - Wicestarosta Powiatu Krakowskiego, Tomasz Stawowy - Szef Zespołu ds. promocji, sportu i współpracy Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie, Arkadiusz Wrzoszczyk - Wiceprezes Skawińskiego Stowarzyszenia Partnerstwa Miast, Małgorzata Kopeć - Skarbnik SSPM, Elżbieta Gutierrez - Członek Zarządu SSPM,  ks. Stanisław Kamionka, Przedstawiciele Fundacji „Dar Serca”, Zdzisław Samborski - Wiceprezes Skawińskiego Klubu Seniora, Czesław Gąsiorowski - Dyrektor Muzeum Regionalnego w Skawinie, Lidia Frączek - laureatka Orderu Serca Serc 2012 oraz dyrektorzy szkół, członkowie SSPM, nauczyciele i rodzice. Patronat honorowy nad tym szczególnym spotkaniem objął Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie - Witalij Maksymenko.

- Cieszę się, że mogę tu dzisiaj być - wśród władz miasta, władz powiatowych, nauczycieli, rodziców, dzieci i wszystkich, którzy chcecie stać się przyjaciółmi dzieci z miasta partnerskiego Przemyślany na Ukrainie. Dziękuję Wam za zaproszenie i obiecuję, że przyjadę do Was raz jeszcze 12 lipca, by powitać razem z Wami dzieci z Ukrainy - zapewniał Konsul. Z wielką radością i wzruszeniem patrzył też na uśmiechnięte twarze dzieci, które chciały się podzielić swoimi przeżyciami związanymi z realizacją projektów, w których jednym z założenień jest współpraca międzynarodowa. W swoim przemówieniu Witalij Maksymenko złożył także na ręce Dyrektor SOSz-W oraz przedstawicieli władz samorządowych Skawiny podziękowanie za intensywne wspieranie rozwoju kontaktów partnerskich pomiędzy społecznościami Ukrainy i Polski, zapewniając jednocześnie o swoim życzliwym zainteresowaniu i wsparciu dla dalszego ich podtrzymywania.

- Wychodzimy do świata i cieszymy się, że ten świat przychodzi też do nas, tu - do naszego Ośrodka - podkreślała Dyrektor Grażyna Wójcik. W tym miejscu Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Grażyna Wójcik wraz z uczniami złożyli serdeczne podziękowania na ręce osób wspierających realizację tego projektu: nauczycieli, rodziców oraz sponsorów. -Dzięki wam możemy dziś powiedzieć: zwiedziliśmy to piękne miasto, byliśmy w Berlinie! - mówili przedstawiciele uczniów SOSz-W w Skawinie.

Spotkanie stanowiło także okazję do zaprezentowania programu projektu „EURO 2012 - przeżyjmy to jeszcze raz!”, będącego cyklem międzynarodowych imprez o charakterze rekreacyjno-sportowym rozgrywanych pomiędzy młodzieżą z reprezentującą Gminę Skawina a modzieżą z miasta partnerskiego Przemyślany na Ukrainie. W  okresie 12-19 lipca uczestniczyć w nim będzie 20-osobowa grupa dzieci z Przemyślan wraz z 20 wychowankami SOSzW w Skawinie. Projekt ten współfinansowany jest ze środków budżetu Gminy Skawina.

Występ artystyczny zakończony został polskim akcentem. Zebranym gościom przedstawiona została prezentacja multimedialna z muzycznym podkładem piosenki w wykonaniu Andrzeja Rosiewicza pt. „Pytasz mnie”. Wcześniej jednak dzieci ubrane w stroje krakowskie wniosły specjalnie upieczony na tę okazję chleb. Ale to nie był koniec niespodzianek! Nim wybrzmiały ostatnie nuty tej pięknej, patriotycznej piosenki, na salę wjechał tort - przedstawiający trzy flagi: ukraińską, niemiecką i polską. Pierwszy kawałek tortu ukroił honorowo Konsul Generalny Ukrainy Witalij Maksymenko. Chcąc wyrazić swoją wdzięczność za przybycie i uświetnienie tej szczególnej uroczystości, wychowankowie ofiarowali Konsulowi obraz przedstawiający zamek w Niedzicy. Spotkanie uwieńczone zostało kulinarnym akcentem - pysznymi specjałami polskiej kuchni, przygotowanymi przez nauczycieli i rodziców uczniów SOSzW w Skawinie.

Dyrekcja, pracownicy oraz uczniowie SOSzW w Skawinie kierują do:

• Skawińskiego Stowarzyszenia Partnerstwa Miast;
  • Burmistrza Miasta i Gminy Skawina;
  • ks.  Stanisława Kamionki,  ks. Grzegorza Odrzywołkia,  ks. Edwarda Ćmiela oraz ks. Włodzimierza Łukowicza;
  • Urszuli Wiącek z Fundacji „Dar Serca-Skawina”;
  • Arkadiusza Wrzoszczyka - Wiceprezesa SSPM, Pawła Grotowskiego - Prezesa Chrześcijańskiego Ośrodka Kultury oraz Piotra Pyki z firmy „Iwion”;
  • Heleny Kaim;
  • członków Skawińskiego Klubu Seniora;
  • oraz wszystkich, którzy w jakiejkolwiek formie przyczynili się do tego, że mogli oni  uczestniczyć w tym projekcie.

tekst: Agnieszka Zybek,
Wioletta Wójcik

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć!

Projekty „Skawińska Młodzież w Berlinie” oraz „EURO 2012 - przeżyjmy to jeszcze raz!” są współfinansowane ze środków budżetu Gminy Skawina.

Źródło: SOSzW/PSW