Towarzystwo Przyjaciół Skawiny ma już sztandar!

21-01-2013

W niedzielę, 6 stycznia, w sali teatralnej Pałacyku „Sokół” w Parku Miejskim w Skawinie odbyło się uroczyste przekazanie sztandaru dla Towarzystwa Przyjaciół Skawiny. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, lokalnych stowarzyszeń oraz liczni członkowie Towarzystwa Przyjaciół Skawiny.

- Dziękuję w imieniu wszystkich członków Towarzystwa Przyjaciół Skawiny. Pragnę zapewnić, że ten sztandar stanie się symbolem wartości, które były są i będą fundamentem naszej działalności. Zapewniam, że zawsze będzie otoczony dumą i honorowany z należną mu czcią - takimi słowami podziękował Przewodniczący Towarzystwa Przyjaciół Skawiny Stanisław Grodecki wszystkim tym, którzy wsparli finansowo ideę wykonania sztandaru dla TPS.

Towarzystwo Przyjaciół Skawiny od ponad trzydziestu lat służy naszemu miastu, gromadząc pamiątki przeszłości, pomnażając i popularyzując wiedzę o dziejach Skawiny i uczestnicząc we współczesnych pracach nad jej rozwojem.

Do największych naszych osiągnięć należy:

• zgromadzenie zbiorów, które umożliwiły założenie Muzeum Regionalnego,
  • prowadzenie dorocznych kwest na ratowanie starych grobów zasłużonych skawinian,
  • wydawanie od 28 lat Informatora, zawierającego publikacje o charakterze historycznym i bieżącym życiu miasta,
  • włączenie w naszą działalność dzieci i młodzieży skawińskiej poprzez szkolne koła TPS.

Uroczystość przekazania Sztandaru dla Towarzystwa odbyła się 6 stycznia w wypełnionej po brzegi sali  teatralnej Pałacyku „Sokół” w Parku Miejskim w Skawinie. Wśród licznie przybyłych gości byli między innymi Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Skawina Paweł Kolasa, Wicestarosta Powiatu Krakowskiego pani Urszula Stochel, Poseł na Sejm RP Józef Lasota oraz Antoni Holik reprezentujący senatora RP Bogdana Pęka. W uroczystości przekazania sztandaru uczestniczyli również Radni Rady Miejskiej w Skawinie, reprezentanci zaprzyjaźnionych stowarzyszeń i organizacji oraz rzecz jasna licznie przybyli członkowie Towarzystwa Przyjaciół Skawiny.

Awers sztandaru nawiązuje do barw Skawiny. Pośrodku umieszczony jest napis „WIERNI TRADYCJI Z MYŚLĄ O PRZYSZŁOŚCI”. Słowa te oddają w pełni rolę, cele i zadania TPS w krzewieniu wiedzy o historii, kulturze Skawiny w społeczności lokalnej miasta. Rewers sztandaru nawiązuje do barw Polski. Pośrodku rewersu umieszczony jest Herb Polski, biały orzeł na czerwonym tle. Dobór proporcji sprawia wrażenie umieszczenia Herbu w otwartym oknie, co symbolizuje otwartość TPS do współpracy z innymi stowarzyszeniami o podobnych celach funkcjonowania.

Wykonanie sztandaru dla Towarzystwa Przyjaciół Skawiny otrzymało wsparcie finansowe ze środków budżetu Gminy Skawina oraz 34 fundatorów. Wszyscy darczyńcy zostali uhonorowani wbijając symboliczne gwoździe honorowe w drzewiec Sztandaru.

Po części oficjalnej uroczystości nastąpiło przedstawienie kolejnego projektu realizowanego przez TPS. Projekt „Przez Małą Ojczyznę z kulturą pod rękę” zakłada wykonanie lalek w odświętnym stroju skawińskim z XIX wieku, które zostaną wykorzystane podczas zajęć edukacyjnych dla dzieci z wiejskich szkół podstawowych Gminy Skawina. Zajęcia edukacyjne dla szkół rozpoczną się już po feriach zimowych. Lalki zostaną również nieodpłatnie przekazane do szkół i gminnych izb regionalnych. W ramach tego projektu przekazano już 4 komplety wykonanych przez TPS lalek w odświętnym stroju skawińskim z XIX wieku, między innymi dla Burmistrza Miasta i Gminy Skawina oraz Muzeum Regionalnego  w Skawinie.

Ponieważ uroczystość przekazania Sztandaru dla TPS odbyła się 6 stycznia, nie mogło zabraknąć polskich kolęd. Po złożeniu noworocznych życzeń przez Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Skawiny dla wszystkich obecnych, rozpoczęło się kolędowanie. Akompaniament muzyczny zapewnił zespół „Ostinato” pod kierownictwem Lecha Greli, członka TPS.

Więcej na ten temat oraz inne artykuły znajdą Państwo we współfinansowanym ze środków budżetu Gminy Skawina „Informatorze TPS”.

Źródło: TPS