„Znamy baśnie Andersena” w SP4 w Skawinie

27-04-2013

We środę, 17 kwietnia, w Szkole Podstawowej Nr 4 w Skawinie odbyła się 2. Edycja Gminnego Konkursu Czytelniczego „Znamy baśnie Andersena”, który został zorganizowany z inicjatywy dwóch nauczycielek edukacji wczesnoszkolnej „Czwórki”: Jolanty Tarnowskiej oraz Małgorzaty Pałki.

Do udziału w konkursie zgłosiło się 36 uczniów z 12 szkół podstawowych z terenu Gminy Skawina. Jego celem było zachęcenie uczniów do czytania baśni H. Ch. Andersena, które zdaniem organizatorów, wywierają pozytywny wpływ na kształtowanie osobowości. Baśnie rozwijają wyobraźnię, dają poczucie bezpieczeństwa, wdrażają do przestrzegania zasad i norm społecznych. Ponadto uczą odróżniania dobra od zła i rozwijają u dzieci potrzebę stania się lepszym człowiekiem.

Konkurs adresowany był do uczniów klas trzecich. 36 uczestników wyłonionych na drodze wewnętrznych eliminacji musiało wykazać się znajomością treści czternastu wybranych przez organizatora baśni Andersena, ważniejszych faktów z życia autora oraz zaprezentować się w stroju wybranej baśniowej postaci w trakcie rozgrywanych konkurencji. Aby oceniać wypowiedzi uczestników w drodze losowania wyłonione zostało Jury, w skład którego weszły nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej ze Szkoły Podstawowej w Borku Szlacheckim, SP w Kopance i SP w Woli Radziszowskiej. Podczas wszystkich konkurencji - m.in.: rozwiązywanie krzyżówki, testu, zgadywanki, kojarzenie postaci z baśni oraz ilustracji, czytanie fragmentu baśni - trzecioklasiści z zapałem i zainteresowaniem wykonywali poszczególne zadania. Szkołę Podstawową Nr 4 reprezentowały uczennice: Emilia Hilger, Rozalia Kurzyńska, Agnieszka Stec.

„Pzygoda z baśniami” przebiegała w miłej i serdecznej atmosferze, uczniowie wykazali się dużą znajomością tematu. W trakcie krótkiej przerwy między konkurencjami do zabaw ruchowych zostali zaproszeni uczestnicy konkursu. Pląsy z wielką radością i zaangażowaniem poprowadziła J. Jazłocka. Zapewne była to miła chwila relaksu dla wszystkich dzieciaków.

Laureatami konkursu zostali:

I miejsce SZKOŁA PODSTAWOWA w RADZISZOWIE
II miejsce SZKOŁA PODSTAWOWA NR 4 w SKAWINIE
III miejsce SZKOŁA PODSTAWOWA w JAŚKOWICACH

Wyróżnienia otrzymali:

SZKOŁA PODSTAWOWA W BORKU SZLACHECKIM
SZKOŁA PODSTAWOWA w KRZĘCINIE
SZKOŁA PODSTAWOWA w RZOZOWIE

Wszyscy uczniowie uczestniczący w konkursie bez względu na zajęte miejsca otrzymali gratulacje oraz wspaniałe nagrody w postaci książek oraz dyplomów z rąk Dyrektora Szkoły Anity Karczewskiej, która skierowała do uczestników  życzenia, aby w kolejnych latach rozwijali swój talent czytelniczy i uczestniczyli w przyszłości w Gminnym Konkursie Polonistycznym dla klas IV-VI, który zostanie zorganizowany w przyszłym roku już po raz dziewiąty.  Szczególne podziękowania odebrały pomysłodawczynie konkursu Jolanta Tarnowska i Małgorzata Pałka, gdyż dzięki ich zaangażowaniu i kreatywności było możliwe połączenie wiedzy merytorycznej ze wspaniałą zabawą.

Na zakończenie wszyscy mogli obejrzeć barwne przedstawienie pt.: „Calineczka” przygotowane przez uczniów kl. III a i III b pod kierunkiem wychowawczyń A. Bobek i B. Włodek.  „Bajkowe popołudnie” zostało utrwalone na wspólnej fotografii, z której uśmiechają się najpiękniejsze Calineczki, Żabki-Ropuszki i Dziewczynki z zapałkami.

Wszystkim uczestnikom i zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

Źródło: SP4