Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do danych teleadresowych Przejdź do podstrony deklaracja dostępności

Menu

Podstawowe informacje

CZY WIESZ ŻE ...


  • W 1968 roku w hucie aluminium w Skawinie powstał zakład doświadczalny produkujący m.in. sztuczne kamienie szlachetne dla przemysłu jubilerskiego.
     
  • W pięknym parku dworskim w dzielnicy Korabniki znajduje się ponad 600-letni dąb nazywany „Dębem Wyspiańskiego”. Jak głosi tradycja, autor „Wesela” siadywał pod nim podczas swoich wizyt w dworze w latach 1886–89.
     
  • Ze Skawiny pochodzili: Maciej Skawinka (ok. 1400–1471), opat tyniecki; Rafał ze Skawiny (ok. 1400– –1469), kanonik krakowski, oraz 3 rektorzy UJ – Stanisław Skawinka (ok. 1450–1527), Wojciech Łańcucki (ok. 1610–1686), Sebastian Jan Piskorski (1636–1707). Z miastem związanych jest wiele znamienitych osób – w pobliskich Jurczycach urodził się generał Józef Haller, w latach 1914–1918 komendant II Brygady Legionów, dowódca utworzonej na zachodzie tzw. Błękitnej Armii. Z Polanki Hallera pochodził generał Stanisław Haller, szef sztabu Twierdzy „Kraków”, zamordowany
    w 1940 roku przez NKWD w Charkowie.


Miasto założone przez Kazimierza Wielkiego w 1364 r. Wraz z 16 otaczającymi je sołectwami zajmuje powierzchnię 100,2 km2 i liczy obecnie 41.339 mieszkańców. Leżąc w bezpośrednim sąsiedztwie Krakowa, Skawina wyróżnia się poziomem i dynamiką urbanizacji, wysokim stopniem powiązania z krakowskim systemem szkolnictwa, usług, w tym bankowych, rynkiem pracy oraz niektórymi wspólnymi rozwiązaniami z zakresu infrastruktury drogowej i technicznej. Atutem Skawiny jest duży potencjał zasobów ludzkich, w tym osób ze średnim i wyższym wykształceniem. Doskonale utrzymany kompleks parkowy jest miejscem, w którym skawinianie najchętniej spędzają wolne chwile. Podzielony na dwie równie interesujące części; zadrzewionego obszaru parku miejskiego z asfaltowymi alejkami oraz starorzecza (dwie łąki podzielone zbiornikiem wodnym), zachęca do długich spacerów i aktywnego wypoczynku; jazdy na rolkach, joggingu czy bardzo popularnego ostatnio nordic walkingu. Skawina jest również świetną bazą sportowo-rekreacyjną. Szeroka oferta basenu Camena to m.in.: basen sportowy o wymiarach 25m x 12,5m i głębokości 142cm - 186cm, basen rekreacyjny o nieregularnych kształtach o wymiarach 13,5m x 15,5m i głębokości 86-114cm, zjeżdżalnia o długości 32m, dwa bicze oraz dwa gejzery wodne w basenie rekreacyjnym, sauna (sucha), jakuzi.

Liczne kontakty zagraniczne oraz duża ilość odwiedzających Skawinę gości przyczyniły się do rozwoju bazy hotelowej i restauracyjnej. Dawniej miasto o charakterze przemysłowym, oferuje dzisiaj odwiedzającym wiele atrakcyjnych miejsc do odpoczynku i rekreacji. Amatorzy architektury sakralnej znajdą w naszej Gminie urokliwe, stare kościółki w centrum Skawiny, w Woli Radziszowskiej, Krzęcinie i Radziszowie. Na terenie gminy znajdują się również piękne dwory w Korabnikach,Ochodzy, Polance Hallera i Jurczycach. Budowana przez młodzież kopia prehistorycznej wioski łużyckiej doskonale nadaje się na artystyczne plenery jak i pikniki rodzinne. Ta bogata oferta turystyczna oraz walory krajobrazowe naszej gminy są coraz bardziej znane dzięki intensywnej promocji na szerokim forum zarówno krajowym jak i zagranicznym. Dzisiaj Skawina to miasto zielone, atrakcyjne turystycznie, otwarte dla nowych inwestorów.

Pejzaż kulturalny Skawiny to także koncerty organowe, które od kilku lat odbywają się na terenie Miasta i Gminy Skawina. Popularność tej muzyki sprawiła, że wcześniejsze Dni Muzyki Organowej przerodziły w Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. W okresie od sierpnia do października do Skawiny zjeżdżają wirtuozi gry organowej, wokaliści, instrumentaliści a także wybitne zespoły kameralne, nie tylko z polski, ale także Europy. W tym roku, podczas II Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Skawina 2009, zaplanowano 6 koncertów w terminie od 16 sierpnia do 11 października 2009.