18°C

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Gala Jubileuszowa z okazji 650-lecia Skawiny - galeria!

Gala Jubileuszowa z okazji 650-lecia Skawiny - galeria!

23-05-2014

22 maja 1364 r. król Kazimierz III Wielki, podpisał dokument nadający Skawinie prawa miejskie. Ta historyczna data po raz kolejny zapisała się w dziejach naszego miasta - wczoraj odbyła się Gala Jubileuszowa wraz z sesją nadzwyczajną, podczas której tytuł Zasłużony dla Skawiny otrzymał hm. Kazimierz Dymanus.


Grono znamienitych gości - wśród których znaleźli się: Jacek Krupa Członek Zarządu Województwa Małopolskiego, Józef Krzyworzeka Starosta Powiatu Krakowskiego, Adam Wójcik Członek Zarządu Powiatu Krakowskiego, Krzysztof Karczewski Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Krakowskiego, Radni Rady Miejskiej wraz z Marcinem Kuflowskim Przewodniczącym oraz Markiem Klimczykiem i Januszem Śmiechem Wiceprzewodniczącymi, Stanisław Pac Burmistrz Miasta i Gminy Skawina kadencji 1998-2002, Tomasz Skrzyński kombatant, Tobrukczyk, wielki Przyjaciel NZH „Czerwony Mak” uhonorowany tytułem Zasłużony dla Skawiny, Rodziny Honorowych Obywateli Skawiny oraz Zasłużonych dla Skawiny, o. Leon Knabit wraz z przeorem Opactwa Benedyktynów w Tyńcu Konradem Małysem oraz Prezesi, Dyrektorzy, Kierownicy - uświetniło swoją obecnością Jubileuszową Galę.

Gospodarzem uroczystości był Burmistrz Miasta i Gminy Skawina Adam Najder wraz z Zastępcami Stanisławem Żakiem i Pawłem Kolasą, który powitał zebranych słowami:  Historię miasta na przestrzeni wieków tworzą ludzie mieszkający w nim i pracujący dla niego. Wiele wybitnych osób żyjących i związanych z naszym miastem wpisało się w jej pejzaż złotymi zgłoskami. 650. rocznica uzyskania praw miejskich, towarzyszący nam świąteczny nastrój, to doskonała okazja do ponownego spotkania z osobami, które na przestrzeni ostatnich lat wniosły szczególny wkład w budowanie tożsamości narodowej i rozwój naszej małej Ojczyzny - Skawiny.

Kolorytu uroczystości dodali aktorzy wcielający się w postaci historyczne: króla Kazimierza III Wielkiego (dyrektor Muzeum Regionalnego Czesław Gąsiorowski), Babetty (Justyna Laskowska), rycerza (Małgorzata Skop), Skawinianki (Renata Bysina), Skawiniaka (Jarosław Karasiński), członkinię Towarzystwa Gimnastycznego Sokół (Aleksandra Lasoń) członka Towarzystwa Gimnastycznego Sokół (Kamil Cudejko).

Elementem Jubileuszowej Gali była nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Skawinie, podczas której tytuł honorowy Zasłużonego dla Skawiny otrzymał Harcmistrz Kazimierz Dymanus, założyciel Harcerskiej Izby Pamięci, która działa nieprzerwanie w Skawinie od 18 maja 1990 r. W ten sposób, 14 lat temu, Krąg Instruktorski „Czerwony Mak” im. Bohaterów Monte Cassino uczcił 46. rocznicę bitwy o Monte Cassino. W 2014 r. obchodziliśmy 70. rocznicę i znów skawińscy Harcerze byli na Monte Cassino, a na ramieniu z dumą noszą naszywkę Skawina - Poland.

Odznaczeni Medalami Zasługi dla Kultury przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego zostali: Krystyna Kądzioła - wieloletni pracownik Centrum Kultury i Sportu w Skawinie oraz Kazimierz Ścibor - muzyk Orkiestry Dętej Sygnał z Radziszowa. Zaproszeni goście otrzymali na pamiątkę jubileuszu monetę wybitą z okazji 650-lecia Skawiny. Całość dopełnił słodki poczęstunek przygotowany przez cukiernię Państwa Zająców. Zapraszamy do galerii zdjęć!


fot.: M. Turkawska, T. Stawowy


Przemówienie Burmistrza Miasta i Gminy Skawina Adama Najdera

Historia to świadek czasów, światło prawdy,
żywa pamięć, mistrzyni życia,
zwiastun przyszłości...

Panie Marszałku, Dostojni Goście,

dzisiejsze spotkanie wieńczy uroczyste obchody jubileuszu 650-lecia nadania praw miejskich naszemu miastu. To doskonała okazja, by przypomnieć nam wszystkim o historii królewskiego miasta Skawiny.

Ostatni z Piastów, król Polski Kazimierz Wielki, założył miasto Scavina podpisując, dokładnie 650 lat temu, 22 maja 1364 roku, akt erekcyjny nadający mu prawa miejskie. Na jego mocy na brzegu rzeki Skawinki powstał gród, który miał strzec granicy ówczesnej Polski. W tym czasie wytyczono w mieście rynek oraz okalające go uliczki. Król uposażył miasto w środki na budowę murów obronnych, fos, zamku, kościoła farnego oraz szkoły. Od czternastego wieku miasto rozwijało się stopniowo zmieniając swój charakter z obronnego na ośrodek gospodarczy.

W mieście pojawili się rzemieślnicy, w tym słynący na całą Polskę garncarze. W 1884 roku powstały pierwsze linie kolejowe łączące Skawinę w Oświęcimiem i Sucha Beskidzką, dzięki czemu Skawina stała się ważnym węzłem kolejowym. Na bazie istniejącej tradycji rzemieślniczej oraz dzięki powstałym połączeniom komunikacyjnym w naszym mieście zaczął rozwijać się przemysł i powstały zakłady, z których liczne, po przekształceniach, funkcjonują do dzisiaj: 1895 - browar, 1909 - Pierwsza Galicyjska Fabryka Wyrobów Kamionkowych i Szamotowych, 1910 - Fabryka Śródków Kawowych S.A. Henryka Franka Synowiec. W 1930 roku Skawina stała się jednym z najnowocześniejszych małych miast tej części Małopolski.

Powstanie w 1954 roku Huty Aluminium rozpoczęło niezbyt chlubny okres w historii naszego miasta. W tym czasie Skawina wraz z hutą aluminium wpisała się w świadomości mieszkańców naszego regionu jako główny truciciel środowiska naturalnego, stanowiący poważne zagrożenie dla równowagi ekologicznej Małopolski.

Szczęśliwi dzisiaj możemy zapomnieć o tamtych złych latach. Z miejsca, nad którym 30 lat temu wisiało widmo klęski ekologicznej, Skawina stała się miastem czystym, przyjaznym dla mieszkańców, z dużym stale rozwijającym się zapleczem rekreacyjno-sportowym. Dogodne położenie Skawiny w bezpośrednim sąsiedztwie aglomeracji krakowskiej, z dostępem do dróg krajowych i bezpośrednim połączeniem z lotniskiem zostało w ostatnim czasie wykorzystane do dynamicznego rozwoju naszego miasta. Dobrze wykształcone kadry, bogate tradycje przemysłowe miasta - stanowią o jego kapitale. Pozyskane dotacje unijne w połączeniu z rozbudową infrastruktury technicznej, oświaty, budowa innowacyjnych zakładów i przedsiębiorczością mieszkańców stanowią mocne podwaliny dla dobrej przyszłości miasta.

W ostatnim dziesięcioleciu na terenie naszego miasta powstały dwie strefy gospodarcze /Skawiński Obszar Gospodarczy i Strefa Aktywności Gospodarczej/. Obie wyposażone w infrastrukturę techniczną i drogową. Na ich terenie powstają nowe zakłady z nowoczesnymi miejscami pracy, dając mieszkańcom gminy nie tylko źródło utrzymania, ale także szansę rozwoju zawodowego. Jesteśmy świadkami jak miasto się rozwija i zmienia swój wizerunek. Wkroczyliśmy znów na drogę dynamicznego rozwoju.

Skawina jest znana w Polsce i poza jej granicami dzięki naszym sukcesom i osiągnięciom w dziedzinie oświaty, ekologii, rozwoju przedsiębiorczości.

W roku 2013 znaleźliśmy się w czołówce gmin o najwyższym wskaźniku pozyskanych środków unijnych przypadających na jednego mieszkańca. Wykorzystując środki unijne daliśmy Skawinie szansę na lepszą przyszłość.

Współcześnie jesteśmy miastem europejskim, które na arenie międzynarodowej współpracuje z sześcioma miastami partnerskimi. Delegacje tych miast uczestniczyły w ubiegłym tygodniu w naszych uroczystościach jubileuszowych. Byli zaskoczeni, że Skawina tak bardzo w ostatnich latach wypiękniała. Z satysfakcją przyjąłem przekazane na moje miejsce gratulacje i wyrazy uznania za skuteczność w zmienianiu naszego miasta w nowoczesny ośrodek gospodarczy z bardzo dobrze urządzonymi terenami rekreacyjnymi. Liczna grupa gości z Niemiec, Włoch, Słowacji, Czech, Anglii i Ukrainy oraz bardzo serdeczna atmosfera towarzysząca naszym spotkaniom potwierdzają bliskie relacje łączące nasze miasta. Skawina od średniowiecza buduje swoją tożsamość. W ostatnich latach otrzymała od nas swój hymn i sztandar, a zegar na wieży ratuszowej znów odmierza czas.

Szacunek dla historii, odważne patrzenie w przyszłość, duma z bogatych tradycji to nasz ogromny kapitał. Dostaliśmy od historii i naszych przodków dużo. Dorobku wcześniejszych pokoleń nie zmarnowaliśmy w ostatnim dziesięcioleciu nie tylko pieczołowicie kultywowaliśmy historię. Doskonale wykorzystujemy sprzyjające okoliczności wynikające z uczestnictwa Polski w Unii Europejskiej dla budowania dobrobytu społeczności Skawiny intensyfikując działania mające zapewnić jej wszelką pomyślność.

Mojemu miastu życzę, by dalej się pięknie rozwijało, a wszyscy jego mieszkańcy byli dumni, z tego, że są skawiniakami – że tu się urodzili i stąd pochodzą.

Adam Najder
/-/ Burmistrz


Skawina, 22 maja 2014 r.

Źródło: PSW

« Powrót

Galeria

Drukuj

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Urząd Miasta i Gminy w Skawinie

Rynek 1, 32-050 Skawina

Tel. centrala: +48 12 277 01 00

Fax +48 12 277 01 10

urzad@gminaskawina.pl

Godziny pracy

Poniedziałek 8.00 - 17.00
Wtorek 7.30 - 15.30
Środa 7.30 - 15.30
Czwartek 7.30 - 15.30
Piątek 7.30 - 14.30

© 2009 by UMIG Skawina. Aplikacje internetowe i tworzenie stron WWW by ESC SA.