4°C

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

70. rocznica wyzwolenia Civitanova Marche

70. rocznica wyzwolenia Civitanova Marche

24-07-2014

Z okazji 70. rocznicy wyzwolenia Civitanova Marche – włoskiego miasta partnerskiego Skawiny - spod reżimu nazistowskiego przez polskich żołnierzy, przedstawiciele Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie zostali zaproszeni do udziału w uroczystościach rocznicowych. Zapraszamy do zapoznania się z relacją.

Delegacji w składzie: Adam Najder Burmistrz Miasta i Gminy Skawina i Magdalena Hankus Asystent Burmistrza oraz drużyna 14 piłkarzy z Miejskiego Towarzystwa Sportowego „Piast” Skawina wraz z trenerem Krzysztofem Durlikiem oraz Agnieszką Kanią – opiekunem drużyny, gościła w dniach 28 czerwca - 3 lipca we Włoszech.

Skawińska delegacja uczestniczyła w otwarciu wystawy poświęconej polskim żołnierzom oraz niedźwiedziowi Wojtkowi, który przygarnięty przez polskich żołnierzy z 2 Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa, pomagał w walkach o wyzwolenie Monte Cassino. Historia tej postaci była inspiracją dla powstania komiksu , który powstał przy współpracy i pod nadzorem prof. Wojciecha Narębskiego – Zasłużonego Obywatela Skawiny. Kolejnym punktem programu było niezwykle piękne widowisko teatralne przedstawiające wyzwolenie Potenza Picena spod reżimu hitlerowskiego.

Kolejny dzień pobytu delegacja UMiG rozpoczęła od Mszy Świętej na cmentarzu w Loretto z udziałem Burmistrza Loretto Paolo Niccoletti oraz Burmistrza Potenza Picena Francesco Acquaroli i Honorowej Konsul w Ankonie – Cristiny Gorajski. W mszy uczestniczyło wielu Polaków zamieszkujących Loretto oraz okoliczne miejscowości. Tuż po tym miało miejsce uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tabliczki upamiętniającej śmierć polskiego żołnierza podczas walk o wyzwolenie Civitanowa Marche. Po przejściu do Ratusza i wysłuchaniu przemówień, Burmistrz Adam Najder skierował słowa podziękowania za zaproszenie, a przede wszystkim za już 10–letnią pomiędzy naszymi miastami współpracę. Następnie odbyła się konferencja w Sali Audytorium S. Agostino na której wyświetlony został film o historii Polski. Następnie Burmistrz Adam Najder wraz z Augusto Cingolani – radnym Rady Miejskiej w Potenza Picena otworzyli wystawę fotograficzną o polskich żołnierzach stacjonujących tam w czasie wojny. Na koniec wszyscy uczestnicy mieli okazję degustować typowo polskie produkty. Uroczystości zakończył koncert fortepianowy z muzyką Fryderyka Chopina. Obchody 70-lecia wyzwolenia miasta przyciągnęły wielu przedstawicieli Polonii zamieszkujących we Włoszech.

Podczas pobytu delegacji UMiG Skawina w Civitanova Marche nie zabrakło również spotkań roboczych, na których omawiane były propozycje dalszej współpracy miast. Nawiązano współpracę z tamtejszą szkołą muzyczną. O tym, że współpraca polsko-włoska rozwija się, świadczy zbliżająca się wizyta drużyny piłkarskiej z Potenza Picena.
 

Zapraszamy do galerii zdjęć

Źródło: PSW

« Powrót

Galeria

Drukuj

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Urząd Miasta i Gminy w Skawinie

Rynek 1, 32-050 Skawina

Tel. centrala: +48 12 277 01 00

Fax +48 12 277 01 10

urzad@gminaskawina.pl

Godziny pracy

Poniedziałek 8.00 - 17.00
Wtorek 7.30 - 15.30
Środa 7.30 - 15.30
Czwartek 7.30 - 15.30
Piątek 7.30 - 14.30

© 2009 by UMIG Skawina. Aplikacje internetowe i tworzenie stron WWW by ESC SA.