Konkursy dotacyjne

Program grantowy „Decydujesz, pomagamy” – trwa nabór zgłoszeń

03-01-2017

2 stycznia rusza II edycja ogólnopolskiego programu „Decydujesz, pomagamy”, mającego na celu wsparcie lokalnych projektów społecznych. Na ten cel przeznaczono aż 750 000 zł, które w postaci grantów o wartości 5 000 złotych każdy, trafi do organizacji w całej Polsce. O tym, które pomysły zostaną dofinansowane, zdecydują sami mieszkańcy danych regionów.

Jasne zasady

Mechanizm zgłaszania projektów jest bardzo prosty – wystarczy wejść na stronę www.tesco.pl/pomagamy i wypełnić formularz, krótko opisując planowane przedsięwzięcie i wysłać w terminie od 2 do 31 stycznia 2017 r. Komisja Grantowa wybierze po trzy najlepsze projekty dla każdego ze 145 mikroregionów, na które została podzielona cała Polska. O tym, która organizacja otrzyma grant, decydują mieszkańcy każdego regionu w otwartym głosowaniu, które odbywać się będzie w sklepach Tesco - za każde zakupy, niezależnie od ich wartości, klient otrzyma specjalny żeton uprawniający do oddania głosu.

Czego może dotyczyć projekt

Szerokie kryteria programu pozwalają na realizację różnorodnych projektów - jest otwarty na potrzeby małych, lokalnych organizacji, jak i grup nieformalnych. Inicjatywa ma przyczynić się również do rozwoju postaw obywatelskich, poprzez angażowanie osób reprezentujących różne środowiska wokół wspólnego celu. Projekty mogą dotyczyć rewitalizacji przestrzeni, edukacji dzieci i młodzieży, promocji zdrowego odżywiania, wydarzeń specjalnych dla mieszkańców czy poprawy jakości życia.

– Z założenia program „Decydujesz, pomagamy” jest otwarty na wszystkich społeczników, którzy chcą zrobić coś dobrego dla lokalnej społeczności. Udział w nim mogą wziąć nie tylko lokalne organizacje pozarządowe, ale również grupy nieformalne i spółdzielnie socjalne – mówi Katarzyna Michalska-Miszczyk, Prezes Fundacji Tesco Dzieciom. – Kryteria programu są bardzo szerokie i pozwalają na zgłoszenie różnorodnych projektów: edukacyjnych, wspierających zdrowe odżywianie, rewitalizację przestrzeni miejskiej, pikniki integracyjne, wydarzenia kulturalne, a nawet siłownie na świeżym powietrzu. Najważniejsze, aby projekt odpowiadał na potrzeby lokalnej społeczności.

Wspólne działanie

Pierwsza edycja programu „Decydujesz, pomagamy” odbyła się w 2016 r. Dzięki przekazanym grantom zrealizowano aż 160 lokalnych inicjatyw wspierających promocję zdrowego stylu życia, edukację, rozwój kompetencji, ochronę środowiska, rewitalizację miejsca zamieszkania i inne.

- W ramach programu powstawały m.in. lokalne siłownie na świeżym powietrzu, ogrody terapeutyczne, organizowano warsztaty żywieniowe, pikniki integracyjne, warsztaty teatralne, muzyczne, plastyczne czy letnie kina plenerowe – wymienia Julia Olesińska z Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”. – Już po raz drugi będziemy mieli okazję udzielać wsparcia merytorycznego grupom, które zdecydowały się zmobilizować siły do działania na rzecz wspólnie wyznaczonego celu. Organizacje i grupy nieformalne z całej Polski zgłaszają się do nas ze świetnymi pomysłami, a my pomagamy im przełożyć je na dobry wniosek aplikacyjny – dodaje.

Więcej informacji o programie „Decydujesz, pomagamy” można znaleźć na stronie internetowej: www.tesco.pl/pomagamy.

W przypadku pytań dotyczących zgłoszenia do programu można kontaktować się z biurem programu - Pracownią Badań i Innowacji Społecznych Stocznia:
e-mail: pomagamy@stocznia.org.pl

Partner strategiczny                 Partner merytoryczny

Tesco Polska

Tesco Polska jest czołową siecią sklepów samoobsługowych na polskim rynku z około 430 sklepami, od hipermarketów po małe osiedlowe supermarkety. Firma zatrudnia ponad 29 tys. osób i oferuje klientom produkty ponad 1500 polskich dostawców. Co tydzień sklepy Tesco odwiedza ponad 5 milionów klientów. Firma od lat konsekwentnie angażuje się w działania społeczne prowadząc programy edukacyjne (np. „Od uprawy do potrawy”), promując zdrowy styl życia oraz podejmując wiele inicjatyw społecznych takich zbiórki żywności czy walka z marnowaniem żywności.

Fundacja Tesco Dzieciom powstała z inicjatywy Tesco Polska w 2012 roku jako kolejny krok w rozwoju strategii zaangażowania społecznego i długofalowych działań charytatywnych realizowanych przez firmę Tesco. Celem działania Fundacji jest wspieranie wartościowych inicjatyw i projektów społecznych, ukierunkowanych na pomoc dzieciom i młodzieży oraz integracje i zaangażowanie na rzecz wspólnego dobra społeczności lokalnych. Fundacja realizuje programy pomocowe w obszarach związanych z pomocą społeczną, edukacją i ochroną zdrowia. Za swoją działalność została wyróżniona odznaką „Przyjaciel Dziecka” oraz tytułem „Filantrop Krakowa A.D. 2014” oraz medalem ”50 Lat dla Zdrowia Dzieci” Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Więcej informacji: www.fundacjatesco.pl