Dlaczego robinia akacjowa przy ulicy Wesołej musi być wycięta

31-07-2019

Robinia akacjowa rosnąca przy budynku ulicy Wesołej będzie usunięta ze względu na zagrażający bezpieczeństwu stan fitosanitarny drzewa. O zgodę na wycięcie drzewa apelowali mieszkańcy bloku. Po przeprowadzeniu oględzin przez pracowników Gospodarki Komunalnej stwierdzono zasadność wniosku.

22 czerwca 2018 r. do tut. urzędu wpłynął  wniosek od mieszkańców wspólnoty przy ul. Wesołej 1 o wyrażenie zgody na usunięcie drzewa gatunku akacja rubinowa. Mieszkańcy w przesłanym piśmie podnosili, że konary przy większych wiatrach mogą się złamać i spaść na parkujące samochody czy przechodzących chodnikiem pieszych.

– Każdy wniosek o wycięcie drzewa jest dokładnie analizowany. Sprawdzamy czy wycinka jest jedynym rozwiązaniem – informuje Wojciech Mackiewicz, kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie. Decyzja zezwalająca na usunięcie drzewa została wydana pod koniec października 2018 roku.

Mimo licznych próśb mieszkańców, ponaglających i domagających się pilnego usunięcia drzewa, wycinka została wstrzymana na kilka miesięcy ze względu na zasiedlenie budki przez ptaki. Dopiero po opuszczeniu domku przez ptaki, budka została przeniesiona na inne drzewo.

W miejscu wyciętej akacji nie zostanie wybudowane stanowisko postojowe dla samochodów.

Źródło: GK/PSW