-2°C

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Dziś 17. rocznica wizyty Jana Pawła II w Skawinie

Dziś 17. rocznica wizyty Jana Pawła II w Skawinie

19-08-2019

19 sierpnia 2002 r. Jan Paweł II zatrzymał się na krótką chwilę w Skawinie. Trwała ona 5 minut i 10 sekund. Trasa, którą przejechał papieski samochód, wyniosła 6 kilometrów i 700 metrów i wiodła ulicami: Krakowską, Ks. Jerzego Popiełuszki, Bukowską, Monte Cassino, Kościuszki, F. Żwirki i S. Wigury i Radziszowską.

 

W tej krótkiej chwili podarowanej miastu mieści się cały pontyfikat błogosławionego Jana Pawła II, cały Jego niezwykły i heroiczny życiorys. Punktem kulminacyjnym pielgrzymki było poświęcenie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Była to także, jak określano, pielgrzymka sentymentalna, gdyż jej trasa wiodła do sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej, to jest do miejsca, które odegrało w życiu Karola Wojtyły - dziecka, księdza, biskupa - bardzo osobistą, doniosłą rolę.

19 sierpnia 2002 r. o godz. 9.30 samochód wiozący Ojca Świętego zatrzymał się przy ulicy Monte Cassino - dziś Jana Pawła II. Tutaj usytuowano ołtarz z wizerunkiem Chrystusa Miłosiernego. Papież poświęcił obraz oraz zobaczył sylwetkę dopiero co wybudowanej świątyni pod wezwaniem Bożego Miłosierdzia. Podczas krótkiego postoju w Skawinie usłyszeliśmy: „Z całego serca pozdrawiam parafię w Skawinie, obie parafie, które kiedyś wizytowałem za czasów, kiedy tutaj był proboszczem ks. Stanisław Kowalski, nieżyjący. Bóg wam zapłać za to zatrzymanie po drodze do Kalwarii.”

Nieopodal miejsca spotkania w 2007 r. odsłonięty został pomnik upamiętniający wizytę Jana Pawła II w Skawinie. W wygłoszonym wówczas przez ówczesnego Burmistrza Adama Najdera przemówieniu usłyszeliśmy: „(…) pomnik stojący nieopodal przedstawia ramiona papieża, trzymające pastorał z krzyżem. Pastorał ten symbolizuje trzy zadania papieża – troskę, przewodnictwo i odpowiedzialność. Dla Jana Pawła II ten symbol następcy Świętego Piotra nie był znakiem pierwszeństwa czy panowania, lecz znakiem służby bliźniemu. Ten znak krzyża szczególnie bliski Ojcu Świętemu towarzyszył mu przez cały pontyfikat.

Po raz pierwszy zobaczyliśmy pastorał w kształcie krzyża w rękach Ojca Świętego Jana Pawła II podczas uroczystej inauguracji pontyfikatu w Watykanie 22 października 1978 roku. Wtedy to również wypowiedział on do wiernych po raz pierwszy te znamienne słowa – nie lękajcie się. Stały się one jednym z kluczowych przesłań Jego pontyfikatu. Są szczególnie ważne dla nas Polaków, bo to właśnie podczas spotkań z nami Jan Paweł II wielokrotnie dodawał nam nimi otuchy, wiary w nasze możliwości, odwagi do bezkompromisowego poszukiwania w życiu dobra. Trzeba, ażeby te symbole składające się na nasz pomnik wciąż przemawiały, ażeby stanowiły wyzwanie dla coraz to nowych pokoleń.

Ten pomnik to nasz wspólny wkład w budowanie współczesnej historii Skawiny, to także przesłanie dla przyszłości. To tak jakbyśmy wybudowali stopień, po którym będą stąpać przyszłe pokolenia. Stopień, na którym można się wesprzeć, zatrzymać i nabrać sił do dalszej drogi. Każdy z nas ma jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić, jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć, jakiś obowiązek, którego nie można zaniedbać. Każdy z nas będzie mógł teraz przyjść w to miejsce i patrząc na ramiona Jana Pawła II trzymające pastorał z krzyżem w geście zwycięstwa doznać uspokojenia. Słowa nie lękajcie się skierowane są również do nas i oby zawsze dodawały nam potrzebnych sił, abyśmy nigdy nie zwątpili, nie znużyli się, nie zniechęcili (…) Dbajmy o ten nasz pomnik, by trwając przypominał przez lata, że Ojciec święty Jan Paweł II w swojej pielgrzymce po świecie nawiedził również Skawinę…”.

Skawina pamięta!

 

Źródło: PSW

« Powrót

Drukuj

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Urząd Miasta i Gminy w Skawinie

Rynek 1, 32-050 Skawina

Tel. centrala: +48 12 277 01 00

Fax +48 12 277 01 10

urzad@gminaskawina.pl

Godziny pracy

Poniedziałek 8.00 - 17.00
Wtorek 7.30 - 15.30
Środa 7.30 - 15.30
Czwartek 7.30 - 15.30
Piątek 7.30 - 14.30

© 2009 by UMIG Skawina. Aplikacje internetowe i tworzenie stron WWW by ESC SA.