Skawina dzieli się wiedzą i doświadczeniem z Rybnikiem

02-10-2019

Smog, termomodernizacja, odnawialne źródła energii, dofinansowanie do wymiany kotłów. Te i inne tematy zostały poruszone na spotkaniu władz Skawiny z delegacją z Rybnika. Wiceprezydent Piotr Masłowski planuje skorzystać w swoim mieście z rządowego programu termomodernizacji STOP SMOG.

Taka forma walki z zanieczyszczonym powietrzem została z sukcesem wprowadzona w Skawinie, dlatego to właśnie tutaj delegacja z Rybnika szukała odpowiedzi na nurtujące je pytania. Komu takie dofinansowanie powinno przysługiwać? Jak pozyskać środki? Jakie utrudnienia samorząd może napotkać w trakcie realizacji programu? Na te i inne pytania odpowiadali burmistrz Skawiny Norbert Rzepisko oraz jego zastępca Tomasz Ożóg.

Było o czym rozmawiać, ponieważ to właśnie Skawina jako pierwsza gmina w Polsce podjęła się realizacji programu STOP SMOG.
Do czerwca 2022 roku termomodernizacji zostanie poddane 300 budynków jednorodzinnych. Gmina otrzymała na ten cel ponad 11 milionów złotych dofinansowania z Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Delegacja z Rybnika na przykładzie gminy dowiedziała się o problemach, rozwiązaniach oraz jak w praktyce wygląda realizacja programu STOP SMOG.

Spotkanie w sprawie termomodernizacji budynków było pretekstem do poruszenia innych tematów związanych z czystością powietrza. Przedstawiciele z Rybnika rozmawiali o ekoprojektach, dofinansowaniach do wymiany kotłów, solarach, fotowoltaice oraz pompach ciepła. Władze Skawiny na przykładzie naszej gminy przedstawiały, które rozwiązanie są realnie skuteczne, a jakich należy unikać.

Źródło: BB