Oświadczenie w sprawie raportu

08-10-2019

Stanowisko w sprawie „Raportu z analizy przestrzennego zróżnicowania chorobowości oraz umieralności mieszkańców gminy Skawina w odniesieniu do lokalizacji zakładów przemysłowych na podstawie danych statystycznych ogólnodostępnych oraz uzyskanych z Narodowego Funduszu Zdrowia za lata 2008-2018”.

Raport prezentuje wynik badań wstępnych, które mają pomóc ocenić, czy obawy podnoszone przez mieszkańców i przedstawicieli skawińskiej służby zdrowia są słuszne. Gmina Skawina jako pierwsza w Polsce zleciła takie opracowanie. Raport nie odpowiada na pytanie w jakim stopniu np. zanieczyszczone powietrze wpływa na zachorowalność, dlatego aktywnie minimalizujemy emisję zarówno z przemysłu jak i domów jednorodzinnych źródeł komunikacyjnych.

Zgodnie z sugestiami konsultantów i autorek raportu nie wyciągamy daleko idących wniosków. Jednak istnieją wystarczające podstawy do wzięcia pod uwagę dodatkowych danych i w związku z tym rozszerzyć opracowanie. Dokładniejsza analiza wymaga zaangażowania instytucji państwowych, do których wystąpiliśmy z oficjalnymi prośbami o pomoc. Wystąpiliśmy też o uzupełnienie raportu o brakujące dane, które wskazali nam nasi eksperci i konsultanci.

Dzięki wsparciu wojewody Małopolski Piotra Ćwika raport jest analizowany przez medycznych konsultantów wojewódzkich, trafił do Narodowego Instytutu Zdrowia oraz znalazł się na biurku ministra zdrowia. Burmistrz Norbert Rzepisko zaprosi instytucje zajmujących się ochroną środowiska w celu przedyskutowania raportu i ustalenia dalszych kroków, które zostaną podjęte.

Jeżeli mają Państwo pytania dotyczące opublikowanego przez Urząd raportu, prosimy o przesyłanie ich na adres: urzad@gminaskawina.pl

Źródło: BB