Skawina walczy z niską emisją

09-10-2019

Urząd Miasta i Gminy w Skawinie pomaga uzyskać szereg dofinansowań do wymiany kotłów nie spełniających norm emisyjnych na ekologiczne. Działania te finansowane są ze środków gminnych i z programów „Czyste powietrze” oraz STOP SMOG. Dzięki temu planujemy do 2022 pomóc w wymianie wszystkich „kopciuchów” na terenie miasta i gminy Skawina.

Walka z zanieczyszczeniami powietrza z domowych palenisk w Skawinie odbywa się poprzez dofinansowania do wymiany kotłów. Do tej pory na terenie miasta i gminy wymieniono około 1000 “kopciuchów”, czyli 24% wszystkich nieekologicznych pieców. W 2020 roku będzie to kolejne 1000. Zależy nam na tym, by do końca 2022 z terenu Skawiny znikły wszystkie piece niespełniające norm. Procedura pozyskania dofinansowania jest bardzo prosta. Wystarczy zgłosić się do Wydziału Ochrony Powietrza z wymaganymi dokumentami. Od przyszłego roku decyzję o przyznaniu dotacji będzie można otrzymać “od ręki”, jeżeli spełniło się wymogi formalne.

Skawina jako pierwsza w Polsce podjęła się realizacji programu STOP SMOG. Do czerwca 2022 roku termomodernizacji zostanie poddane 300 budynków jednorodzinnych. Gmina otrzymała na ten cel ponad 11 milionów złotych dofinansowania z Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Ten program skierowany jest przede wszystkim do najuboższych mieszkańców Skawiny. Termomodernizacja pozwoli “docieplić” budynek, dzięki czemu ciepło nie będzie uciekało na zewnątrz. Ekspert pojawi się w domu i ustali, czy temperatura w domu spada przez nieszczelność okien, drzwi, dachu, starą instalację wentylacyjną itd. W ramach tego programu zostanie wymieniony stary kocioł na nowy, ekologiczny. Na termomodernizację jednego budynku można wydać maksymalnie 60 tysięcy złotych.

Dofinansowania gminy, programy “Czyste powietrze” oraz STOP SMOG łączą się. Jeżeli wnioskodawca zakwalifikuje się do wszystkich trzech dotacji, to nic nie stoi na przeszkodzie, by te środki ze sobą zsumować i wymienić nieekologiczny kocioł na nowy, spełniający wszystkie normy emisyjne.

Jeżeli są Państwo zainteresowani szczegółami pozyskiwania dotacji, zachęcamy do kontaktu z Wydziałem Ochrony Powietrza.

Źródło: BB