Zamiast auta wybierz rower, kolej lub autobus

10-10-2019

Urząd Miasta i Gminy w Skawinie aktywnie działa, by przekonać mieszkańców do zrezygnowania z samochodów oraz skorzystania z kolei, komunikacji miejskiej lub roweru. Kierowców mają do tego zachęcić ciągi pieszo-rowerowe, remont dworca oraz uruchomienie ekologicznego autobusu miejskiego.

Skawina walczy z zanieczyszczeniami powietrza wynikającymi z emisji spalin. Urzędnicy chcą dać mieszkańcom możliwość skorzystania z wygodnych alternatyw dla samochodów. Jedną z nich jest autobus ekologiczny, który będzie jeździł po terenie miasta Skawina. Przystanki zlokalizowane zostaną na osiedlach oraz miejscach, które mieszkańcy najczęściej odwiedzają. To między innymi szkoła, przedszkole dworzec, kościół itd. Uruchomienie nowej linii autobusowej nastąpi jeszcze w tym roku.

W mieście Skawina trwają intensywne prace w celu stworzenia sieci ciągów pieszo-rowerowych. To szerokie na 3 metry szlaki dla pieszych, rolkarzy, rowerzystów oraz użytkowników hulajnóg. Ścieżki będą miały jeden wspólny cel - doprowadzenie mieszkańców do Skawińskiego Centrum Komunikacyjnego obok dworca PKP. Ten świeżo wyremontowany budynek zostanie otwarty już za klika miesięcy. Pojawi się w nim poczekalnia, kawiarnia, czytelnia, biblioteka oraz punkt informacji pasażerskiej. Do dworca PKP kierowców doprowadzi ulica Kolejowa. Obok budynku pojawi się parking typu park&ride, który pomieści 500 samochodów.

Zależy nam na tym, by mieszkańcy otrzymali nowe, wygodne, tańsze i przede wszystkim zdrowsze alternatywy dla samochodu. Ekologiczny autobus oraz ciągi pieszo-rowerowe ułatwią poruszanie się po mieście, a odświeżony dworzec zachęci do przemieszczania się koleją. Na jakość powietrza w Skawinie oprócz przemysłu i "kopciuchów" wpływają także samochody. Wybór innych środków transportu zmniejszy emisję zanieczyszczeń i przyczyni się do poprawy sytuacji w gminie.

Źródło: BB