9°C

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Z żalem zawiadamiamy: zmarła Anna Kudela

Z żalem zawiadamiamy: zmarła Anna Kudela

02-11-2019

1 listopada dotarła do nas bardzo smutna wiadomość o śmierci Anny Kudeli. Msza święta żałobna odbędzie się 9 listopada 2019 r. /sobota/, o godzinie 12:00, w kościele pw. Św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Skawinie. Ostatnie pożegnanie odbędzie się na Cmentarzu Parafialnym. Cześć Jej pamięci!


Zgodnie z wolą Rodziny, prosimy o nieprzynoszenie kwiatów lecz przekazanie datków do puszek Fundacji Dar Serca, obecnych podczas ostatniego pożegnania.
 
Odszedł Człowiek, pozostała pamięć! W
  tym trudnym czasie - Rodzinie Zmarłej składamy głębokie kondolencje. Skawina pogrążyła się w smutku i żałobie.

 

***

(...) Śmierć
zawsze o tę chwilę przybywa spóźniona.
 
Na próżno szarpie klamką
niewidzialnych drzwi.
Kto ile zdążył,
tego mu cofnąć nie może.”
- Wisława Szymborska

 

Wspomnienia wnuczki:

Jak byłam dzieckiem często prosiłam, żeby babcia opowiadała mi o swoim dzieciństwie, o tym w co się bawiła, jakie miała zabawki. Wysłuchałam wielu historii mniej bądź bardziej zabawnych i nigdy nie było mi dosyć.

Babcia urodziła się 17 maja 1933 roku. Mieszkała przy skawińskim rynku (nad obecnym sklepem 1001 drobiazgów). Dzieciństwo część dzieciństwa Babci naznaczona była okupacją. Pamiętam jak wspominała odgłos tupotu butów wojskowych na schodach szkoły (dniu wybuchu wojny rozpoczęła pierwszą klasę) oraz huk samolotów nad miastem. Edukację podstawową zdobywała na tzw. tajnych kompletach, opowiadała jak to podręcznik do historii polski nosiło się w okładkach książki Karola Maya. Literaturę polską czytała prawie po ciemku w jakimś kąciku, dostęp do niej miała ponieważ w jej domu rodzinnym (między innymi) były schowane przed Niemcami książki uratowane z biblioteki miejskiej przed spaleniem.

Po skończeniu studiów polonistycznych zaczęła uczyć w skawińskim Liceum Ogólnokształcącym, a raczej jak to zawsze mówiła na skawińskiej Sorbonie. Z czasów nauczania o profesor Kaczce więcej niż ja mogliby powiedzieć jej uczniowie, ale wspominała z uśmiechem na twarzy wycieczkę, na której uczniowie (niestety nie pamiętam nazwisk, a Babcia zawsze pamiętała wszystkich swoich uczniów) koniecznie chcieli zagrać na gitarze „Kaczuszki” niestety struna im pękła, założyli nową i ona też pękła, kolejna chyba też. W końcu jednak zagrali jej tę melodię.

Na emeryturze troszkę zwolniła tempo życia choć nie od razu udało się jej wyhamować. Kiedy tylko mogła bywała na różnych uroczystościach, konkursach czy spotkaniach. Stale odwiedzali ją jej uczniowie i ci z jej pierwszych lat nauczania i ci z ostatnich.

Udzielała wielu korepetycji z polskiego, angielskiego, a nawet łaciny. O literaturze i lekturach mówiła z taką pasją i tak interesująco, że można było ich nie czytać książki, a doskonale znało się treść. W jej domu znalazł pociechę każdy kto tego potrzebował. Pomagała komu mogła. Drzwi do jej mieszkania zawsze były otwarte.

To ona zaraziła mnie miłością do książek, zachęcała mnie do czytania lektur i pokazywała ich piękno. Ja kiedy znalazłam coś interesującego z nowości podsuwałam jej. To Ona nauczyła mnie grać w kraty i stawiać pasjanse, pamiętam czasy jak karty do pasjansa były stałym elementem stołu. To Ona pokazała mi piękno historii Skawiny i przygotowała mnie do wielu konkursów.

1 listopada 2019 odeszła po cichu we własnym domu w wieku 86 i pół roku (w ostatnich latach wyliczała sobie każde pół roku). Miała wspaniałe długie życie. Spotkała wielu cudownych ludzi na swojej drodze. Kochała, była kochana i będzie kochana nadal.

Agnieszka Massalska – wnuczka Anny Kudeli

 

***

Wspomnienie przygotowane przez Towarzystwo Przyjaciół Skawiny
 

Anna Kudela pracowała przez wiele lat w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie. Wychowała niejedno pokolenie licealistów.  Znana była nie tylko z dbałości o poprawny język polski i propagowanie literatury, ale przede wszystkim z dobrego kontaktu z uczniami,  z bezpośrednich relacji z nimi, co w latach 60. i 70 minionego wieku, nie było na porządku dziennym. Zawsze towarzyszył jej uśmiech i dobry humor. Po przejściu na emeryturę Anna Kudela zaangażowała się w życie społeczne Skawiny. Często była jurorką konkursów literackich w skawińskim LO. Bardzo często była również gościem skawińskich szkół i przedszkoli, gdzie potrafiła nawiązując kontakt z młodzieżą  w sposób bardzo ciekawy zainteresować uczniów i przedszkolaków naszą Małą Ojczyzną. Mało kto potrafi tak ciekawie i interesująco opowiadać o naszej lokalnej historii i kulturze.


ANNA KUDELA urodziła się 17 maja 1933 r. Jej rodzicami byli: Józefa Stochlowa, z d. Kołodziejska, nauczycielka, oraz Stanisław Stochel, urzędnik intendentury wojskowej w Krakowie. Z końcem sierpnia 1939 r. został on zmobilizowany, a później walczył pod komendą gen. Maczka. W latach 1939–1946 matka sama wychowywała dwoje dzieci.

Przez całe życie Anna Kudela była związana ze Skawiną. tutaj w latach okupacji niemieckiej ukończyła Szkołę Powszechną nr 2, a potem kontynuowała naukę w IX Liceum Ogólnokształcącym im. Józefy Joteyko w Krakowie. Po maturze studiowała filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracę magisterską obroniła w czerwcu 1955 r. nieco wcześniej wyszła za mąż, ale związek ten nie okazał się trwały. Po dziewięciu latach małżonkowie rozstali się i od tej pory Anna Kudela sama wychowywała trójkę dzieci. We wrześniu 1956 r. podjęła pracę w skawińskiej „jedenastolatce”, tzn. w Szkole Podstawowej nr 1 i dopiero co założonym Liceum Ogólnokształcącym. Po 32 latach przeszła na emeryturę, ale przez kolejne 11 lat pracowała na pół etatu, głównie w SP nr 2. W czasie wakacji nie rozstawała się z młodzieżą szkolną — pracowała na koloniach, obozach i w hufcach pracy. Ukończyła siedem różnych kierunków studiów podyplomowych, a w 1984 r. zdobyła uprawnienia pilota wycieczek zagranicznych w języku angielskim. Kiedy zrezygnowała z pracy na pół etatu, zapraszano ją na spotkania z dziećmi i młodzieżą, poświęcone dziejom naszego miasta. Niekiedy były to wycieczki terenowe.

Od samego początku istnienia Towarzystwa  Przyjaciół Skawiny Anna Kudela była członkiem Zarządu. Była nierozerwalnie związana z naszym „Informatorem” od pierwszego numeru. W Informatorach TPS zachowają się na zawsze jej barwne opowieści o historii i kulturze Skawiny i regionu, Początkowo wykonywała także  pracę korektorki, a następnie współredaktorki. Była autorem wielu artykułów zamieszczanych w „Gazecie Skawińskiej”. Przez kilka lat była radną Rady Miejskiej w Skawinie.

Źródło: PSW

« Powrót

Drukuj

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Urząd Miasta i Gminy w Skawinie

Rynek 1, 32-050 Skawina

Tel. centrala: +48 12 277 01 00

Fax +48 12 277 01 10

urzad@gminaskawina.pl

Godziny pracy

Poniedziałek 8.00 - 17.00
Wtorek 7.30 - 15.30
Środa 7.30 - 15.30
Czwartek 7.30 - 15.30
Piątek 7.30 - 14.30

© 2009 by UMIG Skawina. Aplikacje internetowe i tworzenie stron WWW by ESC SA.