Odnawialne źródła energii krokiem w kierunku lepszego powietrza

07-11-2019

Solary, pompy ciepła, fotowoltaika i kotły na biomasę. Ponad 500 takich urządzeń pojawi się na terenie gminy Skawina. Zmniejszą one zużycie węgla oraz prądu w domach. Im więcej odnawialnych źródeł energii w Skawinie, tym lepszym powietrzem będą oddychali mieszkańcy.

Gmina Skawina przystąpiła do programu “Czysta Energia Blisko Krakowa”. Za jego pomocą chcemy zachęcić do skorzystania z odnawialnych źródeł energii, a konkretnie: solarów, fotowoltaiki, pomp ciepła oraz kotłów na biomasę. Dlaczego? Bo odnawialna energia jest ekologiczna i darmowa. Dzięki dofinansowaniu w ciągu kilku lat mieszkańcy mogą wyjść na plus z tytułu oszczędności na rachunkach za prąd lub ciepłą wodę. Bez wsparcia finansowego ten zysk nastąpiłby później.

Dofinansowanie wynosi około 50% kosztu zakupu i zainstalowania urządzenia. Każdy mieszkaniec może otrzymać wsparcie finansowe, decyduje jedynie kolejność zgłoszeń, kryterium dochodowe lub wielkość rodziny nie mają tutaj znaczenia. Zakup i instalacja odnawialnych źródeł energii będą leżały po stronie wykonawcy, który umówi się z mieszkańcem na spotkanie w dogodnym dla niego terminie, sprawdzi, czy dom jest gotowy na instalację, a następnie po dokonaniu reszty formalności, szybko i sprawnie zamontuje urządzenie.

Odnawialne źródła energii będą objęte gwarancją przez 5 lat. Oznacza to, że przez ten czas gmina weźmie na siebie ciężar naprawy i serwisowania urządzeń. Zakładamy, że do połowy 2021 roku na terenie Skawiny w ramach dofinansowania pojawią się:

-Instalacje fotowoltaiczne - 128 szt.
-Kolektory słoneczne - 154 szt.
-Powietrzne pompy ciepła  - 21 szt.
-Kotły na biomasę - 212 szt.

Dofinansowanie można uzyskać zgłaszając się do Wydziału Ochrony Powietrza. Koordynatorem projektu jest LGD Blisko Krakowa, aktualności można śledzić na stronie projektu.  W tym momencie trwa wyłanianie wykonawcy.

Projekt “Czysta Energia Blisko Krakowa” jest współfinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 - 2020.

Źródło: BB