Za nami debata na temat smogu w gminach Metropolii Krakowskiej

28-11-2019

W Zabierzowie odbyła się druga z cyklu debat “Obwarzanek - czy tu można oddychać?”. Poświęcona była jakości powietrza w Metropolii Krakowskiej, sposobom walki ze smogiem oraz rozwiązaniom, które pozwolą wyeliminować problem zanieczyszczeń. Skawinę reprezentował zastępca burmistrza Tomasz Ożóg.

Debata odbyła się 27.11.2019 w Zabierzowie. Brali w niej udział: zastępca burmistrza Skawiny Tomasz Ożóg, Zastępca Dyrektora Departamentu Środowiska ds. Programów Ekologicznych Urzędu Marszałkowskiego Piotr Łyczko, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Jakości Powietrza Paweł Ścigalski, pełnomocnik Wójta Gminy Zabierzów ds. Jakości Powietrza Anetta Kucharska oraz aktywistka z Zabierzowskiego Alarmu Smogowego Monika Wojtaszek-Dziadusz.

Dyskusja koncentrowała wokół działań, jakie gminy mogą podjąć, by rozwiązać problem zanieczyszczenia powietrza. Wszyscy uczestnicy zgodzili się z tym, że jedną z największych barier jest pieniądz i niezbędne są środki zewnętrzne, ponieważ sam budżet gmin to za mało. W tym miejscu Skawina pochwaliła się całą listą dotacji, które gmina uzyskała na wymianę kotłów oraz montaż odnawialnych źródeł energii.

Kolejnym problemem poruszonym na debacie jest świadomość mieszkańców, którzy nie mają pełnej wiedzy na temat tego, czym można palić w domowych kotłowniach. Trudności sprawia też niechęć do korzystania z dotacji na wymianę pieców. Największym problemem są procedury, które wiążą się z uzyskaniem dotacji na przykład do programu “Czyste Powietrze”: - U nas on cieszy się dużym zainteresowaniem. Porozumieliśmy się z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska, jego rola sprowadza się do przelania pieniędzy, natomiast my sami obsługujemy ten program. Dzięki temu część formalności załatwiają za wnioskodawcę urzędnicy. Jeżeli ktoś na przykład nie potrafi założyć maila, ponieważ dotychczas nie korzystał z internetu - pomagamy mu w tym. Dzięki tym działaniom przyspieszamy procedury i odciążamy mieszkańców - powiedział zastępca burmistrza Skawiny, Tomasz Ożóg.

Na debacie zgodzono się także z faktem, że zanieczyszczone powietrze nie uznaje granic administracyjnych i gminy Metropolii Krakowskiej powinny działać w tym temacie wspólnie. Mają dzielić się swoimi doświadczeniami, pomagać sobie oraz razem wnioskować o środki zewnętrzne.

Debata w Zabierzowie to druga z cyklu dyskusji  “Obwarzanek - czy tu można oddychać?”. Kolejna odbędzie się 5 grudnia w Krakowie. Organizatorem jest MedoArt, a partnerem Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz Gmina Miejska Kraków.

Źródło: BB